Bucak'ın Susurluk Davası kesinleşti

  • Giriş : 17.07.2007 / 15:51:00

Sedat Edip Bucak'ın, 1 yıl 15 gün hapis cezası ve bu cezanın ertelenmesine ilişkin karar kesinleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sedat Edip Bucak'ın,'suç işlemek için kurulan örgüte üye olarak katılmak, hiyerarşik yapıya dahil olmadan örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası ve bu cezanın ertelenmesine ilişkin karar kesinleşti.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Sedat Edip Bucak'ın, ''suç işlemek için kurulan örgüte üye olarak katılmak, hiyerarşik yapıya dahil olmadan örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek'' suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırılması ve bu cezanın ertelenmesine ilişkin kararı onamıştı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dairenin kararına karşı itiraz hakkını kullanmadı. Böylece Bucak hakkındaki karar kesinleşmiş oldu. Dava dosyası, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

Sedat Edip Bucak, ''Susurluk Davası'' kapsamında ''suç işlemek için kurulan örgüte üye olarak katılmak, hiyerarşik yapıya dahil olmadan örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek'' suçlarından İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmıştı.

Yerel mahkeme, Bucak hakkında, bu suçları tanımlayan 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 220. maddesi uyarınca 1 yıl 15 gün hapis cezası vermiş ve cezayı ertelemişti.

Sedat Edip Bucak, 22 Temmuz'da yapılacak genel seçimde Demokrat Parti'nin Şanlıurfa birinci sıra milletvekili adayı olarak gösterilmişti.

Yüksek seçim Kurulu Başkanı Muammer Aydın, Bucak'ın milletvekili seçilmesi halinde konuyu değerlendireceklerini bildirmişti.

Anayasa'nın 76 ve Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 11. maddesine göre, 1 yıl ve daha fazla hapis cezası alanlar milletvekili olamıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious