Buerger hastalığı kadınlarda yüzde 100 arttı

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Sigara bağımlılarında soğuk havanında etkisiyle özellikle erkeklerde daha sık görülen Buerger, son 20 yılda bayan tiryakilerde de yüzde 100 arttış gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzurum Şifa Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi doktorlarından Opr. Dr. Feryaz Kızıltan, sigara içen kadınlarda Buerger (iltihabi damar tıkanıklığı) hastalığının son 20 yılda yüzde 100 artış gözlemlendiğini söyledi. Sigara içmenin yalnızca akciğer ya da gırtlak kanserine yol açmadığını belirten Dr. Kızıltan, erkeklerde sigaraya bağlı olarak damar tıkanıklığına yol açan Buerger hastalığının son 20 yılda Türkiye'de hızla arttığına dikkat çekti. Sigara içen kadınların sayısının artması ile birlikte bu hastalığın artık bir erkek hastalığı olmaktan çıktığını ve kadınlarda da sık görüldüğünü bildirdi. Buerger hastasının sigarayı bırakmadığı taktirde; kol, bacak ya da el parmaklarının kesilmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Opr. Dr. Feryaz Kızıltan, Türkiye'de sigaraya bağlı olarak damar tıkanıklığı sorunu yaşayan 150 bin buerger hastasının bulunduğunu açıkladı.

Araştırmalara göre; her yıl bu sayıya 10 bin yeni hasta eklendiğine işaret eden Kızıltan, sigara içme nedeniyle damarlarda iltihap geliştiğini, bu nedenle de büyük oranda bacak ve parmak kesilmelerine yol açtığını ifade etti. Hastalığın yürürken baldırda Ağrı ve baş parmakta yarayla geliştiğini hatırlatan Dr. Kızıltan, "Ameliyatla tedavide başarı oranı yüzde 52 olan buerger hastalığının ilaçla tedavisinde bu oran yüzde 80'e çıkıyor. Ancak tedavinin başarılı olması için sigaranın bırakılması şart. Aksi halde hastalık kol, bacak ya da parmakların kesilmesine neden oluyor. Bu nedenle de hasta sigarayı kesinlikle bırakmalı, kirli ve soğuk havalardan uzak durmalı." dedi.

Türkiye'de yaklaşık 20 milyon insanın sigara içtiğine dikkat çeken Opr. Dr. Feryaz Kızıltan, "Türkiye'de Buerger hastalığı giderek artıyor. Özellikle kadınlardaki sigara kullanımının yaygınlaşması ile bu hastalık son 20 yılda yüzde 100 artış gösterdi. Damar hastalıkları arasındaki yüzdelere baktığımızda ABD'de yüzde 1 olan rakam Türkiye'de yüzde 10'a ulaşmış. Sigaraya karşı ciddi mücadele yapılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Burger hastalığının insan vücudunda ilerledikçe sadece yürürken hissedilen ağrıların hareketsiz kalındığında da görüldüğüne dikkat çeken Dr. Kızıltan, sigaranın içinde bulunan birçok maddenin damarlardaki iltihaplanma olayını tetiklediğini anlattı. Bu şekilde de hastanın damarlarında kangren olma oranının yüzde 80 olduğunu kaydeden Opr. Dr. Feryaz Kızıltan, zamanında müdahale edilmeyen ve tedavi olmayanların yüzde 50'sinin uzuvlarını kaybettiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious