Buğday alım fiyatı düşük bulundu

Buğday alım fiyatı düşük bulundu.21785
  • Giriş : 21.06.2009 / 15:16:00

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Necmi Koyuncu, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın buğday alım fiyatını 47,5 kuruş olarak açıkladığını belirterek, ''Açıklanan 47,5 kuruş, piyasa fiyatlarının çok altında kalmıştır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Koyuncu, Eriklice köyü yolundaki buğday tarlasında yaptığı açıklamada, açıklanan fiyatların yetersiz olduğunu söyledi.

Koyuncu, ''Son iki yılda kuraklık, girdi maliyetlerinin yüksekliği, düşük taban fiyat gibi nedenlerle mağdur olan çiftçilerimiz, verim ve üretim beklentisinin iyi olduğu bu yıl ürettikleri hububattan alın teri ve emeklerinin karşılığını almayı beklemişlerdir'' dedi.

Bir dönüm buğday üretimin 160,33 TL masrafı olduğuna dikkat çeken Koyuncu, 2008–2009 ürünü buğday maliyetinin 61 kuruş olarak belirlendiğini belirtti.

Belirlenen bu maliyetin daha önceki iyimser verim ve rekolte tahminlerine göre açıklanmış olduğunu ifade eden Koyuncu, şunları dedi:

''Açıklanan 47,5 kuruş, geçen yıla göre yüzde 21 gerisinde kalmıştır. Fiyatların düşmesi çiftçimizi mağdur etmektedir. Çiftçi aleyhine gelişen piyasa koşulları yeniden değerlendirilerek bakanlığın, fiyatı ve primi yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir.''

Koyuncu'ya Lüleburgaz Ziraat Odası Başkanı Mehmet Seven, Babaeski Ziraat Odası Başkanı Mehmet Atalay, Vize Ziraat Odası Başkanı Mehmet Engin, Pınarhisar Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kenar, Kofçaz Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çavdar da destek verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*