Buğday fiyatları rekora koşuyor

  • Giriş : 07.01.2007 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) 'Gıda Durumu' raporuna göre, hububat fiyatları son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

FAO, 2006'nın gıda ile ilgili son raporu olan 'Gıda Durumu' raporunu yayınladı. Bu rapora göre, 2006 yılı dünya buğday üretimi, 2005'e göre yaklaşık 33 milyon ton düşük (yüzde 5.3) olarak, yaklaşık 592 milyon ton düzeyinde bekleniyor.

Söz konusu raporda, iri taneli hububatlar için 2006 dünya üretiminin ise 2005'ten yüzde 2,1 düzeyinde düşük olarak, 981 milyon ton civarında beklendiği belirtiliyor.

Hububat fiyatlarının, özellikle buğday ve mısır için son 10 yılın en yüksek seviyelerine ulaştığının vurgulandığı raporda, bu yükselmenin önemli üretici ülkelerdeki zayıf rekoltelerin ve biyolojik yakıt üretimi için hızla artan talebin etkili olduğunu kaydediliyor.

Raporda, özellikle etil alkol için olmak üzere endüstriyel kullanımın büyümeye devam etmesi durumunda fiyatların mevcut yüksek düzeyinden geriye dönmesinin zor olduğunu belirtiliyor.

Şiddetli kasırgalar, kuraklık, sel, hastalıklar ve böcek istilaları gibi etkenlerin 2006 yılındaki pirinç üretimi için beklentileri bozduğu ve buna bağlı olarak bu yılın dünya üretiminde herhangi bir büyümenin beklenmediği bildirildi.

GIDA İTHALATININ 374 MİLYAR DOLARA ULAŞMASI BEKLENİYOR

FAO, raporunda, 2006 yılında gıda ithalatı için yapılan küresel harcamaların, bir önceki yıla göre yüzde 2 oranında artarak, tarihi açıdan yüksek bir değer olan 374 milyar dolara ulaşabileceğini açıkladı.

Gelişmekte olan ülkelerin ithalat faturasının 2005 yılına göre yüzde 5 oranında artabileceğinin beklendiği raporda, bu artışın gıda ithalatındaki gerçek miktar artışından ziyade fiyat artışlarının bir sonucu olacağına dikkat çekiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious