Buğday fiyatlarındaki artış üreticiyi sevindirdi

Buğday fiyatlarındaki artış üreticiyi sevindirdi.21785
  • Giriş : 18.04.2008 / 05:37:00
  • Güncelleme : 18.04.2008 / 00:03:39

Kuraklık gerekçesiyle son 1 yılda dünyada fiyatı yüzde 300'ün üzerinde artış gösteren buğday, Türkiye'de taban fiyatının açıklandığı Haziran döneminden bugüne yüzde 40 civarında arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konya Ticaret Borsasından (KTB) aldığı bilgiye göre, Türkiye'de buğday fiyatları, taban fiyatının açıklandığı Haziran döneminde (ekmeklik buğday için taban fiyat 425 YTL/1 ton olarak açıklanmıştı) dünya piyasasının oldukça üzerinde yer alıyordu.

O dönemlerde ABD'de buğdayın tonu 222 YTL, Kanada'da 263 YTL ve Avustralya'da ise 272 YTL'den işlem görürken Türkiye pahalı buğdayı ile ilk sırada bulunuyordu.

Geçen yıl Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda üretici ülkede yaşanan kuraklık, buğday fiyatlarının önlenemez şekilde yükselişine neden olarak gösterildi. ABD'de ekmeklik buğdayın tonu son 1 yılda yüzde 302 oranında artışla 660 dolar, Kanada da yüzde 151 artışla 490 dolar, Arjantin'de ise yüzde 139 artışla 325 dolara çıkarken, makarnalık durum buğdaylarda ise İtalyan durumu yüzde 262 artışla 725 dolar, Fransa durumunun tonu da yüzde 321 artışla 890 dolara yükseldi.

Türkiye'de ise ekmeklik buğdayın tonu, yüzde 40 civarında artarak 600 YTL'ye (yaklaşık 460 dolar) ulaştı. Bu artışla önceden yüksek fiyatıyla ilk sıralarda bulunan Türk buğdayı, dünya fiyatları ile eşitlenmiş oldu.

Türkiye'de buğdaydaki artış, bulgurun yüzde 155, unun yüzde 30, makarnanın ise yüzde 41 oranında zamlanmasına neden oldu.

-''TMO GÖREVİNİ YAPSAYDI BUNLAR YAŞANMAZDI''-

Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Mehmet Kara, ekmeklik buğdayın tonunun 600 YTL civarında olduğunu belirterek, ''Bu buğdayın ateşinin düşmüş hali. TMO'nun piyasaya geç arzı ve depolardaki ürünlerin satışı ateşi düşürdü. Makarnalık buğdayın tonu 840-860 YTL aralığından 750 YTL'ye kadar düştü. Ekmeklik buğday da 650-700 YTL aralığından 600 YTL'ye, hatta biraz daha altına indi. Nasıl düştü? Bunu iyi düşünmek gerekir'' dedi.

TMO'nun regülasyon görevini yapamadığını, bunun cezasını ülke ekonomisi ve tüketicinin çektiğini vurgulayan Kara, şunları kaydetti:

''Biz çiftçiden yanayız. Çiftçinin daha fazla kazanmasını isteriz, ancak burada sorun spekülatörlerden kaynaklanıyor. TMO, görevini zamanında yapsaydı bunlar yaşanmazdı. Zamanında tonu 200 dolardan buğday alınsaydı ve sıkıntı yaşandığında piyasaya sürülseydi kimse sorun yaşamayacaktı. Atalarımız 'sakla samanı gelir zamanı', 'ak akçe kara gün içindir' sözlerini boşuna söylememiş. 'Limanda gemiler bekliyor' deniliyor. İyi de niye bekliyor? Neden spekülatörlere fırsat tanınıyor? Neden bazılarının haksız kazanç sağlamasına göz yumuluyor? Zamanında getirilseydi sıkıntı olmasaydı.''

-HASATTA FİYATLAR DÜŞMEZ-

Gıda olarak tüketilen buğdayın son yıllarda yem ve özellikle enerji için de tercih edilir olduğunu belirten Kara, bu kapsamda buğdayın stratejikten de öte bir önem taşımaya başladığını bildirdi.

Yaklaşık 1 ay sonra başlayacak hasatla buğdayın yine fiyat açısından riskli bir döneme gireceğini ifade eden Kara, ''Artık 'dışardan ucuza ithal ederim' anlayışı bitti. Çünkü fiyatlar eşit. TMO, yaz aylarında önlem almazsa önümüzdeki kış buğdayı kimse tutamaz. Artık ithalat silahıyla tehdit sona erdi. TMO, yazın regüle edebileceği ölçüde ürün almalı ve sıkıntı anında piyasaya arz etmelidir. TMO taraf olmamalıdır. Aksi takdirde bazıları yine ürünü alır, stoklar ve zamanı gelince de büyük paralar kazanır'' dedi.

Kara, hasat dönemi de gelse buğday fiyatının bugünkünden aşağı düşeceğini sanmadığını belirterek, ''Fiyatın ne olacağını düşünmeden önce tarımda yapılanmaya gidilmeli. Gıda ülkesiyiz ama gıda için kuyruklar oluşmaya başlandı'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious