Buğday ithalatında geç kalmanın maliyeti

  • Giriş : 18.12.2007 / 11:35:00

Türkiye'de yaşanan kuraklık nedeniyle 2 milyon ton ürün kaybının yaşandığı buğdayda, zamanında yapılmayan ithalatın ülke ekonomisine 300 milyon dolar yük getireceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) 2'nci Başkanı Turhan Tuncer, bazı etkinliklere katılmak için geldiği Adana'da, dünya genelinde yaşanan kuraklıktan Türkiye'nin de önemli oranda etkilendiğini söyledi.

Kuraklığın Türkiye'de en fazla buğdayda verim kaybına neden olduğunu ifade eden Tuncer, "Bu yıl 16,4 milyon ton civarında buğday üretimi gerçekleşti. Türkiye'nin verim kaybı sonrası ortaya çıkan ihtiyacı ise 2 milyon ton olarak belirlendi" dedi.

Oda olarak 2007 yılı başından itibaren yaptıkları değerlendirmelerde, söz konusu verim kaybını belirlediklerini ve hükümeti uyardıklarını dile getiren Tuncer, uyarıların ise zamanında değerlendirilmediğini söyledi.

Ortaya çıkan tabloda hükümetin erken harekete geçerek, gerekli ithalat bağlantılarını gerçekleştirmesi gerektiğini ifade eden Tuncer, şöyle konuştu:

"Eğer, şubat ayında 2 milyon tonluk ürünün bağlantısı gerçekleştirilseydi, ton fiyatı 250 dolar civarında olacaktı. Ancak bağlantılar eylül ayında yapılmaya başlandı. Bu aydaki ton fiyatı ise dünya koşullarında 400 dolar civarında gerçekleşti. Yani Türkiye, buğday ithalatına ton başına 150 dolar fazla ödeme yapıyor. Bunun ekonomiye maliyeti ise toplamda 300 bin dolar civarında gerçekleşecek."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious