Buğday rekoltresinde rekor bekleniyor

Buğday rekoltresinde rekor bekleniyor.23881
  • Giriş : 30.05.2009 / 10:20:00

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Aksaray Şube Başkanı Doğan İpek, son 20 yılın en yağışlı sezonunu yaşadıklarını ve hububat rekoltesinde yüzde 100'e yakın artış beklediklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İpek, Aksaray'ın Türkiye'nin en az yağış alan bölgesinde yer aldığını belirtti.

Aksaray'da bu yıl metre kareye 430,5 kilogram yağış düştüğünü ve tarımsal açıdan çok iyi bir sezon geçirdiklerini belirten İpek, son 20 yılın en yağışlı sezonunu yaşadıklarını söyledi.

Yağışların hububat ekili alanlarda verim artışı sağlayacağını ifade eden İpek, ''Aksaray'da hububat rekoltesinde yüzde 100'e yakın artış bekliyoruz. Buğday ve arpada sulanan alanlarda dekarda geçmiş yıllarda ortalama 400 kilogram verim gerçekleşirken, bu yıl yaklaşık 800 kilogram verim bekleniyor. Sulu tarımın yapılmadığı alanlarda ise dekarda geçmiş yıllarda ortalama 150 ile 200 kilogram arasında verim alınıyordu, bu yıl yağışların da etkisiyle 300 ile 400 kilogram arasında verim bekliyoruz'' dedi.

İpek, yağışların etkisiyle tahıldaki tanelerin daha dolgun, parlak ve kaliteli olacağını, her şeyin olumlu gittiğini ve bu yıl geçmiş yıllarda görülen buğday sıkıntısının yaşanmayacağını belirtti.

-SU TASARRUFU DA SAĞLANDI-

Bu hasat döneminde hububat fazlası oluşmasını beklediklerini de anlatan İpek, şunları kaydetti:

''Buğday üretimi artacağı için buğday ithalatının önü kapanacak. Belki de bu yıl yurt dışına buğday ihraç eder konuma geleceğiz. Hububat üretimindeki artış fiyatlara ters yönde yansıyabilir. Fiyatlarda bir düşüş yaşanabilir. Aynı şekilde yağışlar nedeniyle bitki bünyesindeki büyümenin fazla olması, saman oluşumunda da artışa neden olacak ve saman fiyatlarında da önemli oranda düşüş yaşanacak.''

İpek, yağışlar nedeniyle bu yıl tarımsal sulamada en az yüzde 50 daha az su tüketildiğini ve önemli oranda tasarruf sağlandığını da vurguladı.

-HASTALIK RİSKİ-

Yağışların ve nem oranının uzun yıllar sonra mevsim normallerinin üzerine çıkmasının hububatta olumsuz etkilerinin de olacağını ifade eden İpek, şöyle devam etti:

''Ekili alanlarda, halk diliyle kınacık olarak bilinen sarı ve kara pas hastalıklarına rastlıyoruz. Bu hastalığın görüldüğü yerlerde verim düşüklüğü yaşanır. Bunun önüne geçmek için çiftçilerimizin bugünlerde Tarım İl Müdürlüğüne gelerek reçete yazdırması ve hastalığın görüldüğü hububat ekili alanlarda ilaçları kullanması gerekmektedir. Öte yandan yağışlar nedeniyle meralarda ve ekili alanlarda çok fazla ot oluştu. Böceklerin bir kısmının bu otlara yönelmesiyle hastalıkların tahıl üzerindeki etkisinin bir miktar azalması da söz konusu.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*