Buğday üreticileri: Zararına üretim yapıyoruz

Buğday üreticileri: Zararına üretim yapıyoruz.21785
  • Giriş : 11.07.2008 / 14:08:00

Yalovalı buğday üreticileri tonunu yaklaşık 540 yeni liraya mal ettikleri buğdayın Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından çok daha düşük fiyatla alınmasına isyan etti. Buğday üreticileri: "Zararına üretim yapıyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yalova'da buğday üreticileri hasat dönemine sıkıntılı başladı. Git gide artan kuraklıkların üstüne bir de aşırı miktarda yapılan gübre ve mazot zamları eklenince hasat dönemi çiftçiler için 'azap dönemi' oldu. Yalova'nın Çiftlikköy ilçesinde Sultaniye beldesindeki üreticiler de Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) açıkladığı buğday alım fiyatlarına büyük tepki gösterdi.

Çiftlikköy Ziraat Odası Başkanı Halil Ayvaz ve Çiftlikköylü üreticiler buğday alım fiyatının en az 80 Ykrş/ Kilo olması gerekirken en yüksek kalite buğdayın 44 Ykrş/ kilodan alınacağının açıklanmasına büyük tepki gösterdi. Son yapılan mazot ve gübre zamlarıyla çiftçinin zaten belinin büküldüğünü dile getiren Oda Başkanı Ayvaz; "TMO'nun belirlediği buğday alım fiyatları beklediğimizin çok altında çıktı. Bu yüzden de hasat zamanı bizim için sıkıntılı başladı. Geçtiğimiz yıla göre maliyetler çok arttı. Tonunu yaklaşık 540 yeni liraya mal ettiğimiz buğdayın en yüksek alım kalitedeki alım fiyatı 440 YTL/ ton olarak açıklandı. Bölgemizdeki buğday da en yüksek kalitedeki buğday değil. Yemlik buğdayın alım fiyatı da 330 YTL/ ton oldu. Çiftçimiz bu yükün altından kalkamaz" dedi.

Yüksek maliyetler nedeniyle pek çok üreticinin sıkıntı içine girdiğini ifade eden Ayvaz, "Maliyetlerin artması nedeniyle gübrelemeyi asgariye indiren çiftçimizin ürününün verimi de düştü. Daha önce dekar başına alınan buğday hasat miktarıyla şimdiki arasında büyük farklar var. Hem verim düşük, hem de alım fiyatları. Çiftçimiz kan ağlıyor" diye konuştu.

Gübrede yüzde 150, mazotta yüzde 30 civarında zamlarla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden çiftçiler ise "Üretim yapmak için kredi çektik, yerlerimizi ipotek ettik. Ancak neredeyse zararına iş yapıyoruz. Kullanmak zorunda olduğumuz dap gübresinin fiyatı bile 35- 40 YTL'den 110 YTL'ye çıktı. Buna nasıl dayanacağız. Gübreciye mi, ilaççıya mı, işçiye mi para vereceğiz. Buğday alım fiyatı en az 80 YTL /ton olmalıydı" diyerek tepki gösterdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*