Buğday üreticisi güneşi gözlüyor

Buğday üreticisi güneşi gözlüyor.21785
  • Giriş : 07.05.2009 / 10:25:00

Çukurova yöresinde yağışların aralıksız sürmesinin buğday hasadını geciktirdiği, yörede her yıl mayıs ayı ortalarında başlayan hasadın, haziran ayında başlayacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Adana'nın Ceyhan ilçesi Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çukurova yöresinde bu yıl 3 milyon dekarın üzerinde alana buğday ekimi yapıldığını söyledi.

Türkiye genelinde bu yıl elde edilmesi beklenen 20 milyon ton civarında buğday ürününün yaklaşık yüzde 10'u olan 2 milyon ton civarında buğdayın bu alandan üretileceğini belirten Tezcan, en büyük sıkıntılarının geçmiş yılların aksine bu yıl uzun yıllar ortalamasının üzerinde yağış alınması ve yağışların devam etmesi ile artan 'sarı pas' hastalığı olduğunu ifade etti.

Tezcan, 'sarı pas' hastalığına karşı üreticilerin geçen ay zirai ilaçlama yaptığını, ancak son dönemde yağışların devam etmesinin bazı ekili alanlarda hastalığı yeniden gündeme getirdiğini belirterek, üreticinin yeniden ilaçlama yapabilmek için havaların açmasını beklediğini bildirdi.

Çukurova'da yağışların aralıksız sürmesinin buğday hasadını da geciktirdiğini vurgulayan Tezcan, şöyle konuştu:

''Yörede buğday her yıl 15 Mayısta başlar ve 15 Haziranda biterdi. Ancak, hasat, uzun yıllar ortalamasının üzerinde yağış alınması ve aralıklarla sürmesi sonucu haziran ayında başlayacak.

Ürünün bu dönemde sararması lazımdı, ancak havaların kapalı olması ve yağışın devam etmesi nedeniyle bitki sararma sürecine giremediğinden hasadını da gecikmeli yapacağız.''

Tezcan, hasadın geç yapılacak olmasının rekolte ve kalitede herhangi bir olumsuzluğa yol açmayacağını da bildirdi.

-''TMO ALIM FİYATINI AÇIKLAMALI''

Tezcan, yörede hasadın yaklaşması nedeniyle Toprak Mahsulleri Ofisi'nden (TMO) alım fiyatlarını biran önce açıklamasını beklediklerini söyledi. Alım fiyatının da en düşük 55 kuruş olarak açıklanmasını istediklerini anlatan Tezcan, ''Eğer Ofis piyasaya girip ürün almazsa, üreticinin hali perişan olur'' diye konuştu.

Meteoroloji Adana Bölge Müdürü İdris Coşkun da yağışlı havanın etkisini cuma gününe kadar sürdüreceğini, cuma gününden sonra hava sıcaklığının mevsim normallerine dönmesini beklediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*