Buğdayda hasat sıkıntılı başladı

Buğdayda hasat sıkıntılı başladı.21785
  • Giriş : 25.05.2009 / 10:32:00

Buğday hasadının geçen hafta başladığı Çukurova yöresinde, yüksek verim sevindirmesine karşın, üretici ürününü satamamanın sıkıntısını yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adana'nın Ceyhan ilçesi Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, Çukurova yöresinde bu yıl 3 milyon dekarın üzerinde alana buğday ekimi yapıldığını, hasadın da geçen hafta başladığını söyledi.

İklim koşulları nedeniyle bu yıl verimin yüksek olduğunu anlatan Tezcan, ''Geçen yıl üreticimiz dekara 350-400 kilogram alırken bu sene bu oran 400 ile 650 kilogram aralığında değişiyor'' dedi.

Türkiye genelinde bu yıl 19-20 milyon ton civarında buğday elde edilmesinin beklendiğini belirten Tezcan, bunun yaklaşık yüzde 10'u olan 2 milyon ton civarında buğdayın ise Çukurova'dan karşılanacağını bildirdi.

Geçen yıl ülke genelinde yaşanan kuraklığın yörede yaşanmadığını ve Çukurovalı üreticilerin buğdayını serbest piyasada kilogramı 55-60 kuruşa satabildiğini anımsatan Tezcan, bu yıl ise bu rakamın adeta hayal olduğunu söyledi.

Hasat başlamasına rağmen Türkiye'ye ithal buğday girişinin sürdüğünü belirten Tezcan, şöyle konuştu:

''Halen Samsun ve Mersin limanlarından ülkeye ithal buğday giriyor. Bunu anlamak mümkün değil. Hem ithal buğday hem de yaşanan ürün bolluğu, fiyatları geçen yıla göre yüzde 20 düşürdü. Serbest piyasada oluşan fiyat 40 kuruş civarında. Buna rağmen daha da düşer umuduyla ürün alan yok. Üretici yüksek verime sevinirken, düşük fiyat ve alıcı bulamaması nedeniyle tam bir hüsran yaşıyor. Öncelikli olarak ithalatın acilen durması gerek.''

-''TMO BİR AN ÖNCE DEVREYE GİRMELİ''-

Tezcan, hasat başlamasına rağmen Toprak Mahsulleri Ofisi'nden (TMO) alım fiyatlarını halen açıklamadığını, alım da yapmadığını söyledi.

TMO'nun ''piyasa çok yükseldiğinde devreye girip tüketiciyi korumak, fiyat düştüğünde ise üreticiyi korumak'' gibi kuruluş tüzüğünde yer alan bir görevi olduğunu anımsatan Tezcan, ''Duyumlarımıza göre TMO 1 Haziran'da fiyat açıklayacakmış. Ama Çukurova'da hasat bir hafta önce başladı. Çiftçilerin yüzde 90'ının ürününü depolama şansı yok. TMO bir ön önce devreye girip hem fiyatı dengelemeli hem de üreticinin elindeki ürünü almalı'' diye konuştu.

Çoğu üreticinin tarla sürümü, gübre gibi ekim masraflarını kredi kullanarak yaptığını belirten Tezcan, ürününü satamayan üreticinin bu borçlarını da ödeyemediğini söyledi.

Tezcan, yörede hasadı yapılan buğdayın yüksek kalitede olduğunu da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*