Buğdaydaki yükseliş durdurulamıyor

Buğdaydaki yükseliş durdurulamıyor  .21785
  • Giriş : 03.03.2008 / 11:24:00

Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Mehmet Kara, ekmeklik buğday fiyatının 1 ayda yüzde 20 oranında arttığını belirterek, ''Ekmeklik buğdayın tonu 600, makarnalık buğday ise 800 YTL'ye kadar çıktı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kara, yaptığı açıklamada, TMO Genel Müdürlüğünün 26 Şubat 2008 tarihli ihale ile 100 bin ton buğday bağlantısı gerçekleştirdiğini, Mart ayı içinde piyasaya 100 bin tona yakın buğday satmayı planladığını anımsattı.

TMO'nun ithalatta geç kaldığını, piyasayı regüle edemediğini savunan Kara, iç piyasada yükselen talebin karşılanamaması ve yaşanan panik yüzünden fiyatların arttığını anlattı.

Ekmeklik buğdayın fiyatının 1 ayda yüzde 20 oranında arttığını, ekmeklik buğdayın tonunun 600, makarnalık buğdayın ise 800 YTL'ye kadar çıktığını vurgulayan Kara, şunları kaydetti:

''Biz sezon boyunca ithalatın gerekliliğinden bahsettik. Tabii ki girdileri artan çiftçi için fiyatların yükselmesi olumlu ancak, diğer taraftan 70 milyon tüketiciyi unutmamak lazım. TMO, Bakanlar Kurulunun kendisine verdiği regülasyon görevini, zamanında ithalat yapmadığı için yerine getiremiyor. 200 dolara ithal edebileceği buğdayı şimdi 500 dolara alamıyor. 2007 Temmuz-Ağustos döneminde ithalat gerçekleşseydi 200 dolara ürün alınacaktı. Bu ithalat gecikince şimdi buğday 530-550 dolarlara çıktı. 200 dolarla daha kolay regülasyon sağlanırdı.''

Kuraklık yüzünden 4 milyon ton hububat açığından bahsedildiğini ancak yine de geç harekete geçildiğini vurgulayan Kara, şöyle devam etti:

''Ekonomide sağduyu olmuyor. Sen zamanında ürünü alıp, istenildiğinde piyasaya sürerek ayarlama yapmalısınız. Fiyatlar halen yükseliyor. Bunun sonucunda da elinde malı bulunan çiftçi, tüccar ve sanayici pozisyonunu koruyor. Regüle edebilmenin yolu piyasaya arz etmektir. Fiyatların nerede durmasını istiyorsan ona göre müdahale yaparsın. Ekmeklik buğdayda gümrük vergisinin sıfıra indirilmesinde de geç kalındı. Halen ithalatta da geç kalınıyor. Demek ki fiyatlardaki yükselişin durması istenmiyor.''

TMO'nun kendi eliyle spekülatörlere fırsat tanıdığını iddia eden Kara, ''Hasat dönemine kadar ekmeklik buğdayın tonunun 700 YTL'ye ulaştığını bir düşünün! Mayısta ürününü bu fiyattan satan çiftçiye bu hasat döneminde 475 YTL gibi bir fiyat açıklamak da Hükümeti zor durumda bırakır. Çiftçi, 700 YTL'ye satarken 475'ye indiği gerekçesiyle ayağa kalkmaz mı?'' dedi.

Kara, TMO'nun talebe ve fiyat artışına bakarak ithalatta daha hızlı hareket etmesi, Bakanlar Kurulunun kendisine verdiği görevi yerine getirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious