Bugün 14 Mart Tıp Bayramı

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

Türkiye'de tıp alanında hekim sayısının yetersizliği başta olmak üzere bazı sorunlar hala devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), üyesi sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı'nda 'G(ö)REVDE' olacağı duyurdu.

SES'tan yapılan yazılı açıklamada, bugün gelinen noktada sağlık hizmetlerinin ''toplumsal amacından ve kamu hizmeti niteliğinden uzaklaştığı'' belirtildi.

Bu nedenle, hekimler, hemşireler ve tüm sağlık çalışanları için 14 Mart'ın bir bayram günü yerine, sorunların tartışılacağı ve kamuoyuna duyurulacağı bir sağlık haftası olarak değerlendirildiği kaydedilen açıklamada, ''14 Mart Tıp Bayramında tüm Türkiye'de G(ö)REVDEYİZ'' denildi.

Açıklamada, bugün ''genel sağlık sigortası, sağlık ocaklarının kapatılması, hastanelerin işletme haline getirilmesi'' gibi konularda çalışanların seslerini yükselteceği belirtildi.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, 14 Mart 1827'de ''Tıphane ve Cerrahhane-i Amire''nin kurulmasıyla modern tıp öğretiminin başladığı tarihte her yıl Tıp Bayramı kutlanıyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), başlattığı ''Beyaz Eylemler'' çerçevesinde, yarın sağlık kurumlarında ''Beyaz G(ö)rev'' adı verilen eylemi gerçekleştirme kararı almıştı.

Sağlık Bakanlığı'nca ise Tıp Bayramı kutlamaları çerçevesinde bu akşam Ostim'deki Devlet Opera ve Balesi'nin Leyla Gencer Sahnesi'nde ''Yılın Doktorları Ödül Töreni'' gerçekleştirilecek. Yılın doktorları Anıtkabir'i de ziyaret edecek.

Ülkedeki hekim sayısı yetersiz
Türkiye'de modern tıp öğretiminin başlamasının üzerinden 180 yıl geçmiş olmasına rağmen, tıp alanında hekim sayısının yetersizliği başta olmak üzere bazı sorunlar hala devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'nin, içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) Avrupa bölgesindeki ülke arasında hekim sayısı bakımından sondan ikinci sırada yer aldığına dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, AB ülkelerinde her 100 bin kişiye ortalama 280, Türkiye'de ise 140 doktor düştüğüne işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious