Bugün annelerin günü

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Annelerin ’anneler gününü’ kutlar uzun ömür dileriz

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aktüel Yayın Grubu ekibi olarak, tüm annelerin ’anneler gününü" kutlarız. Bu anlamlı günde annelerin bir daha üzülmeyecekleri bir hayat sistemi ve hayırlı evlatlar dileriz.

Anneler, bu gün sizin gününüz!

ANNELER GÜNÜ

Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü’dür. Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca ana bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.

Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katla­nan annelerden birini yılın annesi seçer. Yılın annesinin kişiliğinde tüm annelere iyi dilekler sunulur.

Amerika’nın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1966 günü Jarvis isimli bir kızın annesi öldü. Annesini çok seven Jarvis’in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayına bir türlü alışamadı. Yaşama küstü. Canlılığını, yaşama sevincini yitirdi. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. Jarvis’in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis’le arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvis’e «İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur.» dedi. Bu iki cümle, Jarvis’i çok etkile­di. Ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşündü. Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis’in annesine olan sevgisini azaltmadı. Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti. Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil severek. anmaya başladı. Acıları azaldı. İçinde arı, duru bir sevgi oluştu.

Aradan bir yıl geçti. Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü. Jarvis’in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına :

— Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti «Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.» dedi.

Arkadaşları Jarvis’in önerisini çok beğendiler. Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler. Başkan onları dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. Daha sonra bütün uygar ülkelerde kutlanmaya başlandı.

Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayınlanır. Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konuşmalar yapılır. Türk Kadınlar Birliği’nin şubesi olan illerde yılın anneleri seçilir. Okullarımızda ayrıca Anneler Günü nedeniyle toplantılar düzenlenir. Bu toplantılarda okunan şiirler, söylenen türküler, şarkılar, annelere armağan edilir. Filimler gösterilir. Sergiler düzenlenir.

Yılın annesi: Benim imtihanım fakirliktiz

Engelli torununu leğen içinde okula götürürken objektiflere takılan 80 yaşındaki Hatice Şengül, ’yılın annesi’ ödülünü almak için İstanbul’a geldi.

Kimse Yok mu Derneği’nin yaptığı anket sonucunda yılın annesi seçilen Hatice nine, hayatın bir imtihandan ibaret olduğunu söyleyerek, "Benim imtihanım fakirlik ve hastalıktı." diye konuştu.

Zaman Gazetesi’nin 5 ay önce yaptığı "Leğendeki mahzun çocuk’ başlığıyla gündeme getirdiği Mahzun’un babaannesi Hatice Şengül, Kimse Yok mu Derneği’nin yaptığı anketle ’yılın annesi’ seçildi. Hatice nine, ödülünü almak için İstanbul’a geldi. Yaşadıklarını gözyaşları içinde anlatan Hatice Şengül, hayatın bir imtihandan ibaret olduğunu söyledi. Herkesin imtihanının farklı farklı olduğunun unutulmaması gerektiğini anlatan Şengül, "Benim imtihanım fakirlik ve hastalıktı. Ama Rabb’im benim dualarımı kabul ederek, birçok insanın bana yardım eli uzatmasını sağladı." diye konuşuyor. Engelli torunu Mahzun’un, annesinin karnındayken babasını şeker hastalığından kaybettiğini aktaran Şengül, yaşadığı zorluklara rağmen torununu okutmaya çalıştığını ifade ediyor. Vefekâr nine, "Mahzun’un annesi o daha küçükken tekrar evlendi. Onun için Mahzun’uma hep ben baktım. Engelli olduğu için okula götürmek ikimize de çok zor geliyordu. Ben yorulduğumda ya da vazgeçmek istediğimde Mahzun bana bakabilmek için okuması gerektiğini söylerdi. Bu sözleri bana bütün zorlukları unuttururdu." şeklinde konuşuyor. Babaanne olmasına rağmen ’yılın annesi’ ödülüne layık görülmesinin kendini çok duygulandırdığını vurgulayan Hatice nine, "O kadar zor günler geçirmiştik ki Allah’a torunlarımla birlikte ölmek için dua ediyordum. Ama Rabb’im her şeyi o kadar güzel değiştirdi ki, şimdi sadece şükrediyorum. Bundan sonra tek isteğim Mahzun’un doktor olduğunu görmek." diye konuşuyor. Özürlü torununu kışın leğende, yazın ise sırtında okula götürüp getiren Hatice Şengül, Mahzun’un doktor olarak zayıf ve düşkünlere yardım etmesini istiyor. Hatice Şengül, "Mahzun Allah tarafından bana bu yaşlı halimde emanet olarak bırakıldı. Ben de onu karda çamurda da olsa okula götürmeye çalıştım. Bütün isteğim Mahzun okuyup doktor olsun, o da başka mahzun ve mazlumların elinden tutsun." şeklinde konuştu.

Anne hepimiz senin oğlunuz

Anneler Günü kutlamaları içinde en anlamlı hediyelerden biri Samsun’da verildi. Yaklaşık 11 yıl önce terör örgütü üyeleriyle Tunceli’de çıkan bir çatışma sırasında şehit düşen Jandarma Er Murat Korkmaz’ı kaybeden asker arkadaşları aradan geçen zamana rağmen onu unutmadı. Ardında gözü yaşlı bir anne, eş ve çocuk bırakan Murat Korkmaz’ın Samsun’daki evini ziyaret eden arkadaşları evlat acısı bir an için olsun dinmeyen gözü yaşlı anne Zehra Korkmaz’ın elini öptüler. Terhis olduklarından sonra da birbirleriyle görüşmeye devam eden 13 arkadaş Murat’ı kaybettikten tam 11 yıl sonra Korkmaz Ailesi’nin Kökçüoğlu Mahallesi’ndeki mütevazı evini ziyaret etti.

Dün sürpriz biçimde kapıda şehit oğlunun arkadaşlarını ellerinde çiçeklerle gören anne Zehra’nın gözyaşlarına boğuldu. Murat’ın tim arkadaşları ‘annemiz’ dedikleri Zehra Korkmaz’ı da alarak şehitliğe gitti. Arkadaşlarının mezarı başında gözyaşlarıyla dualar eden askerlik arkadaşları, “Zehra anne, Murat ölmedi. Hepimiz Murat’ız hepimiz senin evladınız. Anneler Günü kutlu olsun” dedi. Anne Zehra Korkmaz da, “Sadece Samsun’da 200 şehidimiz var. Her biri benim bir oğlum. Bugün yanıma gelerek bana en güzel hediyeyi sizler verdiniz” diyerek gençleri tek tek yanaklarından öptü.

Jandarma Er Murat Korkmaz 1996 yılında annesi Zehra tarafından gerekirse ülkesine kurban olsun diye ellerine kınalar yakılarak askere uğurlandı. Acemiliğinin ardından Tunceli Ovacık 2’nci Komando Bölüğü 5’inci Tim’de görevlendirilen Er Kormaz, Ovacık İlçesi’ne bağlı Garip Uşağı bölgesinde terhisine 8 ay kala PKK’nın kurduğu hain pusuya düştü. Tam 14 tim arkadaşıyla yağmur gibi yağan kurşunların arasında kalan Korkmaz şehit düştü. Acı haber ertesi gün Samsun’a ulaştığında Korkmaz Ailesi’nin evinden anne Zehra’nın, acılı bir eşin ve babasının yüzünü bile tam olarak tanıyamayan 1.5 yaşındaki bir evladın çığlıkları duyuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious