'Bugün çok mutluyuz'

  • Giriş : 26.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin çok ağır ekonomik krizden çıktığını anlatarak, "Bu acı tecrübenin izlerini hala yaşıyoruz." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya Bankası'nın daha önce Meksika ve Brezilya'da düzenlediği "Şartlı Nakit Transferi" konferansının üçüncüsü Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü katkısıyla İstanbul'da başladı. 4 gün sürecek konferansa 49 ülkeden temsilci katılıyor. Grand Cevahir Otel'deki konferansın açılış konuşmasını Başbakan Erdoğan yaptı.

Başbakan Erdoğan, aralarında El Salvador, Brezilya, Etiyopya, Angola, Benin, Bolivya, Filistin, Gana, Irak, Honduras, Lesoto, Ruanda, Sierra Leone, Uganda, Zambiya gibi 49 ülkeden gelen katılımcılara Türkiye'nin ekonomisinde elde ettiği kazanımları anlatırken, geçmişte yaşanna krizlere değindi. Türkiye'nin, tarihinin en ağır ekonomik krizlerinden birini 24 Şubat 2001'de yaşadığına işaret eden Erdoğan, ''Bu acı tecrübenin izlerini hala yaşıyoruz. Ancak dün krizlerin pençesinde ağır sıkıntılar yaşıyorken, bugün çok daha rahatız, çok daha mutluyuz'' şeklinde konuştu.

Türk ekonomisinin son üç yılda başarı çıtasını yükselttiklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, bu yolda ilerlerken toplumun her kesimine ulaşmayı, her kesimini kucaklamayı hedeflediklerini söyledi. Erdoğan, ''Bu hedef bundan sonra da devam edecek. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti demokratik ve laik olmanın yanı sıra sosyal bir hukuk devletidir'' şeklinde konuştu.

Vatandaşların üzerindeki ekonomik sıkıntıları azaltmak için hükümet olarak önemli projeler yürüttüklerini anlatan Erdoğan, bunlardan en önemlisini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'nun gerçekleştirdiğini dile getirdi. Bu fon vasıtasıyla 2 milyon 600 bin maddi durumu yerinde olmayan çocuğa eğitim ve sağlık hizmeti götürdüklerini belirten Erdoğan, yapılan ödemelere değindi. Şartlı nakit transferi projesi kapsamında ilköğretimde okuyan erkek öğrencilere 18 YTL, kız öğrencilere 22 YTL, ortaöğretimde erkeklere 28 YTL, kızlara ise 39 YTL ödeme yapıldığını anlatan Erdoğan, bu ödemenin 3 yıldan beri devam ettiğini ifade etti. Ödemelerin öğrencilerin anneleri adına Ziraat Bankası'nda açılan hesaba yatırıldığını anlatan Erdoğan bu durumu, ''Biliyoruz ki annenin o şefkatteki farklılığı, annenin yavrusuna olan bağlılığı, bir babaya göre çok farklıdır'' diye açıkladı. Erdoğan, ''Ancak bu ayrımcılık, pozitif ayrımcılıktır. Kız çocuklarına okula devam etmeleri kaydıyla daha fazla yardım veriyoruz. Bunun da meyvelerini toplamaya başladık. Şu anda şartlı nakit transferinden faydalanan ve birinci sınıfa devam edenlerin yüzde 50'si kız çocuklarıdır. Amacımız, diğer eğitim kademelerinde de kız çocuklarının okula kayıt ve devam oranını artırmaktır'' şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan ayrıca konuşmasında, Sudan'ın Darfur eyaletine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında karışlaştığı manzardan da bahsetti. 30 binden fazla insanın yaşadığı kampın şartlarının çok kötü olduğuna değinen Erdoğan, yapılan yardımların yetersizliğine dikkat çekti. Erdoğan, "Dünya buralara el uzatmış ama yapılanlar bürokratik işlemlerin ötesine geçmiyor. Yani uygulamada neticeleri göremiyoruz. İşin şov kısmı ağır basıyor. Şov kısmından ileri gitmemiz lazım. Orada yaşayan yavruların, bunları yaşaması, tatması lazım'' diye konuştu.

Erdoğan şunları söyledi: "Artık bazı gerçeklere inanmıyorum. Ülkemde de bütün bürokratlarıma, valilerime, kaymakamlarıma onu söylüyorum; Eğer masanızdan bu ülkeyi yönetiyorsanız, bu ülkeye hizmet etmiyorsunuz, ihanet ediyorsunuz. Niye? Bir vali masasında oturmayacak, bulunduğu ilin bütün ilçelerini, köylerini gidip dolaşacak. Benim vatandaşım nasıl yaşıyor, gidip bunu yerinde görecek. Okulların, hastanelerin durumları nedir, gidip yerinde görecek. Yoksa gel masada otur, oradan aç telefonu talimat ver. Bununla uygulamayı göremezsiniz, netice alamazsınız. Ülkemde bütün bürokratlarıma, valilerime, kaymakamlarıma onu söylüyorum; Eğer masanızdan bu ülkeyi yönetiyorsanız, bu ülkeye hizmet etmiyorsunuz, ihanet ediyorsunuz''

Devlet Bakanı Beşir Atalay da, hükümet olarak sosyal yardımlar için ayrılan paya dikkat çekti. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'na her yıl bütçeden 500 milyon dolar ayrıldığını anlatan Atalay, bu rakamın son üç yılda 1 milyar doların üzerinde yer aldığını kaydetti. Atalay, fonun bütçesinin yarısından fazlasının eğitim ve sağlık harcamalarına harcandığını söyledi. Atalay, ''Şartlı Nakit Transferi Programı, sağlık ve eğitim hizmetlerinden yararlanmayı teşvik amacıyla uygulamaya koyduğumuz önemli enstrümanlardan birisidir'' dedi.

Toplantıya, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Sağlık Bakanı Recep Akdağ da katıldı. konuşmalar öncesinde Şartlı Nakit Transferi'nden istifade eden Edirne Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencileri perküsyon konseri verdi. Bir öğrenci de Neşet Ertaş'ın 'Zahidem' türküsünü seslendirdi. Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan ve diğer bakanlara plaket ve bazı hediyeler sunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious