Bugün dünyada neler konuşuldu?

Bugün dünyada neler konuşuldu? .8087
  • Giriş : 10.07.2007 / 19:01:00

İşte 10 Temmuz 2007 salı günü dünya gündeminde öne çıkan olaylar!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ERBİL - Kürt yönetimi, "Türk Özel Kuvvetleri irtibat bürosu kapatıldı" iddiasını yalanladı.

Irak'ın kuzeyindeki Kürt yönetimi, Türk medyasında bugün yer alan Erbil'deki Türk Özel Kuvvetleri'nin irtibat bürosunun kapatıldığı iddialarını yalanladı. İddiaları "maksatlı" olarak nitelendiren Kürt yetkililer, bu tür haberlerin 22 Temmuz seçimlerinden önce artmış olmasına dikkat çekerek bu iddialara cevap vermeyeceğini belirtti. Erbil'de bulunan irtibat bürosunda ise herhangi bir değişiklik olmadığı ve buradaki yetkililerin görevlerine devam ettiği gözlendi.

İSLAMABAD - Pakistan devlet televizyonu: "Lal Mescid imamı Abdülreşid Gazi öldürüldü".

Pakistan devlet tevizyonu, başkent İslamabad'daki Lal Mescidi direnişini sürdüren İmam Abdülreşid Gazi'nin öldürüldüğünü bildirdi. Haberde, mescidin içinde rehin tutulan kadınların çıkarıldığı operasyonlar sırasında, odalardaki karşılıklı çatışmaları sürdüren Gazi'nin, komandoların hedefi olduğu ve yaşamını yitirdiği ifade edildi.

TAHRAN - Ahmedinejad gelecek hafta Suriye'yi ziyaret edecek.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Suriye'ye ikinci resmî ziyaretini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Yarı resmî Fars ajansının haberine göre, Ahmedinejad önümüzdeki hafta günübirlik gerçekleştirilecek ziyarette Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'la bir araya gelecek.

MANAMA - ABD donanması Ortadoğu'ya üçüncü uçak gemisini gönderiyor.

Körfez'de iki uçak gemisi bulunduran Amerikan Donanması, bölgedeki 5. Filo'ya bir uçak gemisinin daha katılacağını açıkladı. ABD Donanması'ndan yapılan yazılı açıklamada; uçak gemisinin bazı ülkelerin "yıkıcı ve inatçı" hareketlerine karşı donanmaya güç katacağı, Afganistan ve Irak'taki asker ve deniz piyadelerine destek vereceği ifade edildi.

PARİS - Fransa eski Başbakanı Villepin, Clearstream skandalında suçlanabilir.

Fransa Eski Başbakanı Dominique de Villepin'in Clearstream skandalı çerçevesinde suçlanabileceği ortaya çıktı. Villepin'in ofisinden yapılan açıkalamada, skandalı araştıran savcıların Villepin'e "ön bir suçlama yapabileceklerini" kaydetti. villepin'in avukatı Olivier d'Antin, eski Başbakanı'nın skandal nedeniyle 27 Temmuz'da sorgulanacağı da bildirdi.

BRÜKSEL - BM Genel Sekreteri Ban: "Kosova'nın bağımsızlığının ertelenmesi olumsuz etkilere neden olur".

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Kosova'nın bağımsızlığının ertelenmesinin bölge üzerinde negatif etkisi olacağı uyarısında bulundu.

ŞANGHAY - Çinli hayvanseverler "kedi yemeyi" protesto ediyor.

Çinli hayvanseverler internette bir site kurarak, binlerce kedinin kasalara konularak kamyonlarda taşınmalarını ve akşam yemekleri için pişirilmelerini protesto etti. China Daily gazetesinin haberine göre, kendisini kedi kurtarıcısı olarak tanıtan Duo Zirong ismindeki eski bir savaş gazisi, Şanghay'da geçtiğimiz cuma günü bir kamyona doldurulan 800 canlı kedinin polis tarafından kurtarılmasını sağlamasının ardından, protesto çalışmalarına başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious