Bugün dünyada neler oldu?

Bugün dünyada neler oldu? .8087
  • Giriş : 09.07.2007 / 17:51:00

İşte saat 17:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TEL AVİV - İsrail'in Yedioth Ahronoth gazetesi: "Türkiye'de kaybolan İranlı yetkili ABD'nin elinde; nükleer program hakkında bilgi veriyor"

Türkiye'de 6 ay kadar önce kayıplara karışan İran eski Savunma Bakanı yardımcılarından Ali Rıza Asgari'nin ABD'de bir istihbarat merkezinde tutulduğu iddia edildi. İsrail'in Yedioth Ahronoth gazetesinde dün yer alan habere göre Asgari, İran hükümetinin işleyişi ve ülkenin nükleer programı hakkında ABD istihbaratına bilgi veriyor.

CANBERRA - Avustralya Dışişleri Bakanı Downer: "Irak'tan çekilmek Orta Doğu'yu kaosa sürükler"

Avustralya Dışişleri Bakanı Alexander Downer, El Kaide'nin Irak'ta mezheple bağlantılı şiddeti tırmandırdığını ve bunda başarılı olması halinde, bunun Orta Doğu'da daha büyük bir bölgede ve dünyadaki başka yerlerde doğuracağı sonuçların çok sıkıntı verici olacağını belirtti.

KERKÜK - ITC: "Türkmen bölgesini Türkmenler korusun"

Kuzey Irak'taki Türkmenler, Tuzhurmatu'da düzenlenen saldırının ardından bölgedeki Türkmen bölgelerinin Türkmenler tarafından korunmasını istedi.

İSLAMABAD - Pakistan, Lal Mescidi krizinde silah zoruna başvurmak istemediğini açıkladı

Pakistan'ın basından sorumlu Devlet Bakanı Tarık Azim, mecbur kalmadıkça "Lal Mescidi" krizini silah zoruyla çözmeyi düşünmediklerini söyledi.

LONDRA - Interpol Başkanı: "Londra, terör soruşturmasında bilgi paylaşmıyor"

İngiltere'deki son 3 arabalı saldırı girişimine yönelik
yaptığı soruşturmada kendileri ile bilgi paylaşmadığından yakınan İnterpol Başkanı Ronald Noble, "Ne bir isim, ne bir parmak izi, ne bir telefon numarası. İngiltere hiçbir bilgi paylaşmadı." dedi.

WASHINGTON - ABD Senatosundaki Demokrat partililer, hükümetin Irak Savaşı politikasına karşı yeni bir atağa hazırlanıyor.

Irak Savaşı ile ilgili eleştirilerine devam eden Demokratlar, bir yandan da Amerikan askerlerin bölgeden çekilmesine yönelik yeni bir yasa teklifini gündeme getirmeyi planlıyor.

VİYANA - UAEA, Kuzey Kore'ye müfettiş göndermeye karar verdi

Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) üyelerinin, Kuzey Kore'deki plütonyum üreten reaktörün kapatılmasını gözetlemek için bu ülkeye müfettiş göndermeyi kararlaştırdığı bildirildi.

BARQUISIMETO - Amerikan Futbol takımı ile birlikte Venezüella'ya girmek isteyen Amerikalı güvenlik görevlileri, gümrük kapısında zor anlar yaşadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan Futbol takımı ile birlikte Venezüella'ya girmek isteyen iki güvenlik görevlisinin soyularak arandığını ve hapis ile tehdit edildiğini iddia etti.

YENİ DELHI - Türk Mimar İsa Efendi'nin Taç Mahal'i yeniden dünyanın 7 harikasından biri seçildi.

Dünyanın 7 harikasını belirlemek üzere yapılan internet anketinde, Türk Mimar İsa Efendi tarafından inşa edilen Hindistan'daki Tac Mahal, harikalar arasındaki yerini korudu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious