Bugün gözler Çankaya'da

Bugün gözler Çankaya'da.14051
  • Giriş : 16.08.2007 / 13:29:00

Köşk trafiği bugün çok yoğun. Önce askerler, sonra Erdoğan listeyle çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yeni kabine listesini bugün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sunacak. Erdoğan'ın, Sezer'in listeye itiraz etmesi durumunda yeni hükümet için 11’inci Cumhurbaşkanı’nı bekleyeceği belirtiliyor.

Erdoğan’ın Sezer'e bugün sunacağı 60. Hükümet listesinde eski kabineye göre büyük değişikliklere gidileceği vurgulanıyor. Eski kabineden sadece 5-6 ismin bakanlık koltuğunu koruyacağı, Ekonominin yönetiminde koordinatör bakanlık modeline geçilerek Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın bu göreve getirileceği söyleniyor.

Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığı nedeniyle Dışişleri Bakanlığı koltuğuna Ali Babacan'ın oturabileceği, eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in Başbakan Yardımcısı olacağı dile getiriliyor.

Eski DPT Müsteşar Yardımcısı ve Karaman Milletvekili Lütfü Elvan, İstanbul Milletvekili Egemen Bağış ve Bursa Milletvekili Faruk Çelik'in kabineye girebileceği belirtiliyor. Elvan'ın adı "Başmüzakereci" olarak da geçerken, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda Mehmet Ali Şahin’in ismi öne çıkıyor.

Kulislerde, vitrin transferlerden Zafer Çağlayan, Mehmet Şimşek ve Ertuğrul Günay’ın adları da konuşuluyor. Günay’ın ismi hem Başbakan Yardımcılığı, hem de siyasi danışmanlık, Çağlayan’ın adı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Şimşek’in adı da ya ekonomiyle ilgili bir bakanlık ya da danışmanlık için geçiyor.

Genel Başkan Yardımcıları Nazım Ekren, Edibe Sözen, Hayati Yazıcı, Dengir Mir Mehmet Fırat da bakan olabilecek isimler arasında gösteriliyor.
Mehmet Sağlam'ın adı Milli Eğitim Bakanlığı için geçerken, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile seçim nedeniyle Ulaştırma Bakanlığı'ndan ayrılan Binali Yıldırım'ın görevlerini korumalarına kesin gözüyle bakılıyor.

Devletin zirvesi Çankaya’da buluşacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yeni kabine listesini bugün cumhurbaşkanına sunacak. Saat 15.30'daki bu görüşme öncesi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Genelkurmay Başkanı ve emekliye ayrılacak kuvvet komutanlarını kabul edecek.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt bugün saat 14.30'da Köşk'te olacak. Orgeneral Büyükanıt'a emekliye ayrılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert de, veda amacıyla eşlik edecek.

Sezer, komutanlarla görüşmesi sonrası saat 15.30'da Başbakan Erdoğan'ı kabul edecek. Bu görüşmede Erdoğan yeni kabine listesini Sezer'e sunacak.

Saat 17.00'de de Jak Kamhi'ye Devlet Üstün Hizmet Madalyası verilmesi nedeniyle tören gerçekleştirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious