Bugün gözler Meclis'te

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Lübnan’a asker gönderilmesine ilişkin hükümet tezkeresi bugün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün gece basına kapalı grup toplantısında milletvekilleriyle bir araya gelen Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, asker gönderme kararının gerekçelerini anlattı. Vekillerin tek tek eleştirilerini dinleyen Erdoğan ve Gül, soruları cevapladı. Vekillerin üzerinde durdukları iki konu oldu: “Türk askerinin Hizbullah’ın silahsızlandırılmasında görev alıp almayacağı ve çatışmaya girme ihtimali.” Türkiye'nin Lübnan'da silahsızlandırma görevi üstlenmeyeceğini tekrarlayan Başbakan Tayyip Erdoğan, “Biz sadece barışın korunması için oraya gidiyoruz.” dedi. Erdoğan sürpriz beklemediklerini, tezkerenin düşündükleri gibi geçeceğine inandığını söyledi. Erdoğan’ın sözleri, vekillerin endişelerini önemli ölçüde giderdi. Tezkereye karşı çıkan isimlerden Adıyaman Milletvekili Faruk Ünsal, “Başbakanımızın bu tutumu bizi rahatlattı.” dedi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in tezkereye açık biçimde karşı çıkması da AK Partili vekillerin evet oyu vermeleri açısından önemli bir işaret oldu.

AK Partili Hüsrev Kutlu, “Benim kaygılarım vardı; ama Cumhurbaşkanı karşı çıkınca asker gitmesiyle ilgili hiçbir tereddüdüm kalmadı.” diye konuşuyor. Türkiye’nin Deniz Görev Gücü’nde yer alması AK Partili vekilleri rahatlatan unsurların başında geliyor. Ancak Abdullah Çalışkan, Nurettin Aktaş, Turhan Çömez, Ertuğrul Yalçınbayır gibi isimler her tezkereye karşı. Bugün saat 15.00’te yapılacak tezkere görüşmeleri kamuoyuna açık yapılacak. Grup kararı da alınmadı. 2003 yılında reddedilen 1 Mart tezkeresinde gizli oturum isteyen AK Parti, bugünkü görüşmelerin açık yapılmasını istiyor. Böylece hangi vekilin nasıl oy kullandığı görüleceğinden grup üzerinde kontrol sağlanacak. ABD askerlerine Türk topraklarını açan 1 Mart tezkeresi “gizli” oylandığı için vekiller üzerinde yeterli kontrol sağlanamamıştı. Tezkere görüşmelerinde AK Parti adına Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile İstanbul Milletvekili Egemen Bağış söz alacak. Gül, hükümetin asker gönderme gerekçelerini anlatacak. Tezkereye karşı çıkan CHP’de ise grup adına İstanbul Milletvekili Onur Öymen konuşacak. Öymen, Türk askerinin çatışma ihtimalinin bulunduğunu belirterek tezkereye karşı olduklarını açıklayacak. Anavatan Partisi adına Genel Başkan Erkan Mumcu’nun da kürsüye çıkacağı görüşmelerde istemeleri halinde DYP lideri Mehmet Ağar ve Halkın Yükselişi Partisi lideri Yaşar Nuri Öztürk’e de söz verilecek.

Anayasa’da asker gönderme veya asker bulundurma izinlerine ilişkin oylamalarda herhangi bir özel şart bulunmuyor. Tezkere görüşmeleri için ‘toplantı yeter sayısı’ olan 184 milletvekilinin Genel Kurul’da bulunması yeterli. Tezkerenin kabulü içinse ‘karar yeter sayısı’ olan 138 vekilden az olmamak üzere toplantıya katılanların yarısından bir fazlasının ‘evet’ oyu vermeleri gerekiyor. Halen 4 sandalyenin boş olduğu TBMM’de toplam 546 milletvekili bulunuyor. 355 milletvekiline sahip AK Parti’nin karşısında muhalefetin sayısı 191. TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın oturumu yönetmesi halinde oy kullanacak vekil sayısı 545 olacak. 545 vekilin görüşmeye katılması halinde tezkerenin kabulü için 273 oy gerekecek. Arınç düşüldüğünde 354 vekili kalan AK Parti’de 81 milletvekili ‘hayır’ oyu kullansa bile tezkere kabul edilmiş sayılacak. ‘Evet’ oyları toplam oyların yarısının altına düşerse bu kez 1 Mart’ta olduğu gibi tezkere reddedilmiş olacak. AK Partili vekillerden hastanede tedavi gören Genel Başkan Yardımcısı Akif Gülle, yurtdışında olan Vahit Kiler ve kalp spazmı geçiren Abdullah Çalışkan’ın oylamaya katılması beklenmiyor. TBMM’de halen AK Parti’nin 355, CHP’nin 154, Anavatan’ın 21, DYP’nin 4, SHP’nin 2, HYP’nin 1, bağımsız 9 milletvekili bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious