Bugün iki saat süreyle uygulanacak iş bırakma eylemi

Bugün iki saat süreyle uygulanacak iş bırakma eylemi.34214
  • Giriş : 14.03.2008 / 09:57:00

Emek Platformu, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’nı protesto etmek amacıyla bugün iki saatlik eylem yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Emek Platformu, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’nı protesto etmek amacıyla bugün iki saatlik eylem yapacak. Eylemin, ulaşım, temizlik işleri, eğitim, sağlık alanlarında etkili olması bekleniyor.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası’na karşı Emek Platformu’nun aldığı karar doğrultusunda bugün iki saat süreyle “uyarı amaçlı çalışmama hakkı” eylemi yapacak. Eylemin ulaşım, temizlik işleri, eğitim, sağlık alanlarında etkili olması bekleniyor.


Türkiye çapında 10.00-12.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek eylem çerçevesinde Belediye hizmetlerine ara verilirken, şehir içi ulaşım duracak ve temizlik hizmetleri yapılmayacak. Demiryollarında banliyö trenlerinin seferleri iki saat süreyle durdurulacak, atölyelerde çalışma yapılmayacak. Bakım ve onarım çalışmalarına ara verilecek. Hava alanlarında iki saat süreyle uçuşlar yapılmayacak.

ÖĞRETMENLER İKİ SAAT DERSE GİRMEYECEK
Öğretmenler 2 saat süreyle derse girmeyecek ve eylem nedeniyle eğitime 2 saat ara verilecek. Hastanelerde doktorlar, eylem süresince acil vakalar dışında hizmet vermeyecek.

Petro kimya sektöründe aralarında TPAO, TÜPRAŞ, BOTAŞ, PETKİM gibi iş yerlerinin de bulunduğu 85 iş yerinde çalışmalar iki saat süreyle durdurulacak.

Sosyal güvenlik reformu nedeniyle hak kaybı yaşanacağını savunan Emek Platformu uyarı amaçlı eylem yapma kararı almıştı. Tasarının TBMM Genel Kurulu’nda bu haliyle görüşülmeye başlanması durumunda aynı gün Emek Platformu bileşenlerinin yöneticileri ve temsilcileri Ankara’da toplanarak tepkilerini TBMM’ye iletecek.

KİTLESEL PROTESTO
Sosyal güvenlik tasarısı dün de Ankara, İstanbul ve Eskişehir’de protesto edildi. Binlerce kişinin hedefinde AK Parti hükümeti vardı.

Ankara’da Sakarya Caddesi’nde toplanan çeşitli sendikalara üye yaklaşık bin kişi sloganlarla tasarıyı protesto etti.

Tasarının ağır hak kayıplarına neden olacağı ve sosyal devlet ilkesine aykırı olduğu belirtildi. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’ya hükümetle uzlaşmama çağrısı yapan sendika üyeleri bugünkü 2 saatlik greve tam katılım için de çağrı yaptı.

Tasarı İstanbul’da da protesto edildi. Türk Harb-İş Sendikası’na bağlı çalışan işçiler Pendik’te D-100 karayolunu trafiğe kapattı.

Hükümet aleyhine slogan atan grubun eylemi nedeniyle yol uzun süre kapalı kaldı. Eskişehir’de de sosyal güvenlik reformu karşıtı eylem vardı.

Kent merkezinde toplanan yaklaşık 10 bin kişi, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a tepki gösterdi. Grup, AK Parti hükümetini istifaya çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious