Bugün Kıbrıs Barış Harekatı'nın 34. yılı!

Bugün Kıbrıs Barış Harekatı'nın 34. yılı!.10641
  • Giriş : 20.07.2008 / 10:15:00

Peki Yunan Bakan bugün için ne mesaj verdi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Kıbrıs'ta Türklerin ve Rumların AB üyeliğinden faydalanması için "adadaki bugünkü durumun değişmesi gerektiğini" belirtti.

Bakoyanni, Kıbrıs Barış Harekatının 34. yıldönümü vesilesiyle yaptığı yazılı açıklamada, "Kıbrıs'ta bugünkü durumun, BM kararları ve AB müktesebatı temelinde adil, kalıcı ve işler bir çözümle sona erdirilmesinin bir ihtiyaç olduğunu" kaydetti.

Açıklamasında, "adada tek egemenlik altında, tek uyruklu ve uluslararası alanda tek kimlikle temsil edilecek, iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon getirecek bir çözüm bulunmasının ihtiyaç olduğunu" vurgulayan Bakoyanni, "Kıbrıs Rum yönetiminin bu yöndeki çabalarının Yunanistan tarafından tam destek göreceğini" belirtti.

Bakoyanni, adada BM çerçevesinde, başarı garantisi içerecek ve önceden iyi hazırlanmış özlü müzakerelere yönelik çabaların yeniden başlatılması için KKTC'nin tavrının önemine dikkati çektiği açıklamada, "Kıbrıs'taki bugünkü durum kabul edilemez. Her iki toplumun da, Kıbrıslı Türklerin ve Rumların Kıbrıs'ın AB üyeliğinden faydalanması için, bu durumun değişmesi gerekir" dedi.

Bakoyanni, açıklamasında, "AB üyesi olan Kıbrıs'ın, 34 yıldır BM kararlarının hilafına Türk ordusu tarafından işgal edildiğini" de öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*