Bugün Nevruz kutlanıyor

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Bugün Nevruz kutlamaları var. Nevruz öncesi Ankara'nın her kademesinden sağduyu çağrısı yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan herkesten sağduyulu davranmasını, dikkatli olmasını istedi.
Demokratik Toplum Partisi, bu yıl Nevruz'u 6 merkezde, İstanbul, Diyarbakır, Mersin, Van, Batman ve Şanlıurfa’da kutluyor.
Cumhurbaşkanı Sezer, Nevruz bayramı öncesinde yayımladığı mesajda, ''Herkesi, yönlendirmelerden, kışkırtmalardan etkilenmeden, akıl ve sağduyuyla davranmaya, toplumsal barışın sürdürülmesine katkıda bulunmaya, ayrılık yaratmak isteyen kötü niyetlilere izin vermemeye çağırıyorum'' dedi.
Başbakan Erdoğan da, dün partisinin Meclis’teki grup toplantısında Nevruz bayramını kutladı. Herkesi basiretli ve dikkatli olmaya çağıran Erdoğan "Bugünler farklılıkların altının çizildiği değil, kardeşliğin yükseltildiği günlerdir" dedi.
CHP lideri Deniz Baykal ise Nevruz’u korku haline dönüştürmeye çalışanlara fırsat verilmemesi gerektiğini ifade etti.
Nevruz kutlamalarının sorunsuz geçmesi için yapılan girişimler Genelkurmay Başkanlığ’ının internet sitesine de yansıdı. Sitede ilk kez Nevruz için hazırlanan bir afişe yer verildi.
Afişte, "huzur, barış ve sevgi getirmesi dileğiyle yenigün Nevruz bayramınız kutlu olsun" denildi.

Yüksekova’daki kutlama sakin geçti
Hakkari ve Bitlis'ten sonra Yüksekova'da düzenlenen Nevruz kutlamaları da sakin geçti. Yüksekova Stadyumu'ndaki kutlamaları Demokratik Toplum Partisi organize etti.
Tertip komitesi, sık sık yasadışı slogan atılmaması, flama ve afiş açılmaması konusunda uyarı yaptı. Katılımcıların büyük bölümünün de bu uyarıları dikkate aldığı gözlendi.
Üzerinde Öcalan posteri çıkan 3 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

Diyarbakır kutlamaya hazır
Diyarbakır’da kutlamaların yapılacağı fuar alanında hazırlıklar tamamlandı.
Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl, bugün kutlanacak bahar bayramının provokasyonlara alet edilmemesi gerektiğini belirterek, ''Yapılacak en ufak bir yanlış, kentteki olumlu havayı tamamen bitirecektir'' dedi.
Nevruz'un özüne bağlı kalınmasına vurgu yapan Akyıl, vatandaşların tahriklere kapılmamasını ve sağduyuyla hareket etmeleri gerektiğini kaydetti.
Kutlamalar sırasında hiçbir olayın yaşanmaması dileğinde bulunan Akyıl, ''Yaşanan olaylar bölgemizi zaten 20 yıl geriye götürmüş durumda. Ufak bir provokasyon yapılan olumlu şeyleri sıfıra indirebiliyor... Kötü görüntüler, gelecek sermayenin ve yararlı yatırımların tekrar ertelenmesi anlamına gelir. Sıkıntısını da evine ekmek götüremeyen, kentte bulunan kıraathaneleri dolduran işsiz vatandaşımız çeker'' uyarısında bulundu.

Kamu personeline uyarı
Öte yandan Diyarbakır Valiliği kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personeli Nevruz etkinliğine katılmamaları konusunda uyardı.
Vali Yardımcısı Erhan Koyuncu imzalı kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen yazıda, Diyarbakır il sınırları dahilinde görevli memur, sürekli işçi, geçici işçi ve sözleşmeli dahil tüm personelin 21 Mart’ta yapılacak etkinliklere katılması halinde haklarında adli ve idari yasal işlem yapılacağı belirtildi.
Yazıda, kurum amirlerinden 21 Martta kamu görevlilerine yıllık ve mazeret izni verilmemesi, idari izinli sayılmaması, hasta sevk kağıdı verilenlerin durumlarının ise takip edilmesi istendi.
Kutlamaların adreslerinden biri de İstanbul. Vali Muammer Güler, gerekli önlemlerin alındığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious