Bugün otomobil kullanmamanızda fayda var!

Bugün otomobil kullanmamanızda fayda var!.10807
  • Giriş : 22.09.2007 / 11:02:00

Bugün, tüm dünyada 'Dünya Otomobilsiz Günü' olarak kutlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Yaser Gündüz, ''Dünyada tek bir kontağın çevrilmediği bir günü hayal etmek, hoş bir şey olmalı'' dedi.

Gündüz, ''22 Eylül Dünya Otomobilsiz Günü''nün, bir çevre duyarlılığı temelinde ortaya çıkmış bir gün olduğuna dikkat çekerek, küresel ısınma gibi etkenlerin yanı sıra, bugüne başka açıdan baktığını ifade etti.

Kentlerde çok fazla ''araç odaklı'' planlama yapıldığını, şehircilik anlayışının çok ''araç temelli'' olduğuna dikkat çeken Gündüz, Ankara'nın bu duruma örnek olduğunu, ''şehir merkezinden geçen yolların, neredeyse otoban standardında'' olduğunu savundu.

Gündüz, ''Türkiye'de insan hayatını tehlikeye atacak, yaşama hakkını tehdit edecek bir ulaşım politikasının olduğunu'' iddia ederek, şunları kaydetti:

''Tabii bunun temelinde, toplu taşıt ve demiryolu sistemini öcü gibi gösteren yaklaşımın ürünlerini görüyoruz. Türkiye'de toplum yararı, kamu yararı yerine sektör faydası düşünülerek, karayolcu politika güdülüyor.

Oysa ki gelişmiş ülkelerde, şehirlerarası ve kent ulaşım da dahil metro gibi halkın toplu taşımını özendiren yaklaşımlar var. Ancak bizde sürekli sektörel ve karayolcu bir bakış var.''

Yaser Gündüz, kent planlama eğitimi veren okullarda geniş, ferah bir ülkenin kent merkezlerinin tasarlanması yerine, taşıt öncelikli bir planlama anlayışının hakim olduğuna işaret ederek, ''Bu kadar otomobil bağımlısı bir toplumda, doğal olarak da planlamalar, araç ulaşım ağından başlıyor. Bunun değişmesi lazım. Biz, neden bir meydan tasarlayamıyoruz? Neden insanların topluca yaşadığı, kaliteli çevreler yaratamıyoruz?'' diye konuştu.

''Şehir Plancıları Odası olarak, sivil toplum örgütleri ile her zaman Otomobilsiz Günlerinde yapacağımız basın açıklamalarıyla 'toplumu başka türlü düşündürebilir miyiz?' gayreti içinde çalışmalarımıza devam edeceğiz'' diyen Gündüz, gelişmiş ülkelerdeki örnekleri örnek alarak, kent merkezlerinin, yayaların özgürce dolaştığı bir biçimde planlanması için çalışmalarımızı sürdürdüklerini, kendi seslerine yeni sesler eklendikçe de şehir içlerinde otomobil bağımlılığının azalacağını düşündüklerini ifade etti.

Gündüz, bugün ve her gün demiryolu ağlarının güçlendirilmesi, tüp geçitler ve hızlı tren projelerinin özendirilmesi ve toplumun araç bağımlılığının azaltılmasının gerektiğini de belirterek, ''Otomobillerin, çevresel bir çok zararları var, bunların topyekun bir faydaya dönüşebileceğini düşünüyoruz'' diye konuştu.

Gündüz şöyle devam etti:

''Bugün, basın açıklamalarıyla halkı otomobilsiz yaşamaya davet edeceğiz. Dünyada tek bir kontağın çevrilmediği bir günü hayal etmek, hoş bir şey olmalı. Bir gün bile otomobil kullanılmasa, dünyanın çevre sağlığı için müthiş bir şey olur.

Şehir Plancıları Odası olarak, kentlerdeki otomobil bazlı bir planlama anlayışının terk edilmesini istiyoruz. Merkezlerin yayalaştırılması, yaşam alanlarının sağlıklaştırılması ve kalitesinin artırılmasına yönelik yeni tasarım araçları geliştirilmesi gerekiyor.''

DÜNYA OTOMOBİLSİZ GÜNÜ

AA muhabirinin www.worldcarfree.net sitesinden derlediği bilgiye göre, her 22 Eylülde dünyanın dört bir köşesinden insanlar sokaklar ve kavşaklarda, ''Araba odaklı bir toplum istemedikleri'' şeklinde hatırlatmada bulunuyorlar.

Dünya Otomobilsiz Günü, kentler ve toplumsal yaşamın gürültüsüz, stressiz ve egzoz dumanları olmayan bir dünyada yaşamayı amaçlayan, yıllık bir kutlama. Her yıl bugün, dünya çapında çeşitli etkinlikler düzenleniyor, otomobillere alternatif çareler aranıyor.

SAMANYOLU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious