Bugün sandık başına gidilse?

Bugün sandık başına gidilse?.12106
  • Giriş : 15.10.2008 / 18:12:00
  • Güncelleme : 15.10.2008 / 18:15:58

Seçim olsa kime oy verirsiniz? En beğendiğiniz lider kimdir?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Metropoll Siyasi ve Sosyolojik Araştırmalar Merkezi halka yarın seçim olsa kime oy verirsiniz ve en beğendiğiniz ve güvendiğiniz lider kim sorularını yöneltti. 30 ilde 1582 kişi ile yapılan anketten şu sonuçlar çıktı.

Bugün seçim Olsa

Bugün seçim olsa kararsızlar ve sandığa tepki gösterenler dağıtılmaksızın halkın %35'inin AK Parti'ye, %15,5'inin CHP'ye ve %8,6'sının MHP'ye oy vereceği anlaşılmaktadır. Kararsız, siyasal tavrını açıklamayan ve tepkili seçmenlerin oranı ise %31,2'dir. Bir ay önceki araştırmamız ile karşılaştırdığımızda, AK Parti'nin büyük ölçüde (%16) oyunu düşürdüğü buna karşılık MHP'nin (%2) ve CHP'nin (%6) oylarını artırdığı belirlenmiştir. Bunun yanında kararsız, cevap vermeyen ve oyunu iptal edeceğini söyleyen seçmenlerin oylarında %5,6'lık artış olduğu görülmektedir.

Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz sorusunun cevapları halkın yaşanan süreçte siyasi partilere, onların etkin yöneticileri ve liderlerine tepkilerini ve takdirlerini temsil etmektedir. Oy verdiği veya sempati duyduğu siyasi ekibe bir veya birçok nedenle kızan veya küsen seçmen bu soruya muhatap olduğunda bir başka partinin ismini vermek yerine kararsız olduğunu veya cevap vermek istemediğini söylemektedir. Oy verdiği ekipten kendince olumlu eylem ve söylemler geldiğinde ise tekrar karasız konumdan çıkıp partisinin ismini vermektedir. Dolayısıyla seçmenler yaşanan süreçteki olaylardan sonra hemen parti değiştirmek yerine araştırmalar vasıtasıyla siyasi partilere anlaşılır mesajlar vermektedir. Bu mesajlara karşı hassasiyet göstermeyen siyasi ekiplerin sonuçta seçmenlerini kaybetmeleri mümkündür.

Bugün seçim Olsa

Siyasal ve ekonomik istikrarı bozacağını düşündüğü ve siyasi partilerin sandık dışı bir yolla cezalandırılmasına tepki duyan partili-partisiz seçmenlerin büyük çoğunluğu, Anayasa mahkemesinin kapatmama kararını memnuniyetle karşılamıştı. Ülkede oluşan bu olumlu hava siyasal istikrarın devamından yana olan kararsız kesimlerin de AKP'ye meyletmesine yol açmış ve Eylül ayı araştırmasında AKP oyları %50'lere ulaşmıştı. Aradan geçen kısa zaman sürecinde bu olumlu hava dağıldı, her biri AKP aleyhine gelişen olaylar ardı sıra yaşandı. Şaban Dişli hakkında ortaya atılan iddialar ve bu iddiaların arkasından partideki görevinden ayrılması, Fırat hakkında ileri sürülen iddiaların kamuoyunda geniş yer bulması ve Fırat'ın açıklamalarının halkı yeterince ikna edememesi, Deniz feneri olayında dernekle AKP arasında bağlantı bulunduğuna dair yapılan yayınlar AKP hakkında yerleşmiş imajın zedelenmesine yol açtı. Nitekim halkın yarısı AKP iktidarının yolsuzluklarla etkin bir şekilde mücadele etmediğini düşünmeye başladı.

AKP oylarındaki düşüşün en önemli nedenlerinden biri de, son zamanlarda artan şiddet ve terör olaylarıdır. Bu olayların önüne geçilememesi tüm toplumsal kesimlerde derin bir tepkiye neden oldu ve halk bu olayların önlenememesinde birinci derecede siyasal iktidarı sorumlu tuttu. Sonuçta kapatma davası sonrası AKP'ye destek veren seçmenlerin önemli bir kısmı kararsız, siyasi tercihini açıklamayan ve tepkili seçmen grubuna yöneldi

Son zamanlarda Kılıçdaroğlu vasıtasıyla CHP yöneticileri yolsuzluk iddialarını sürekli gündemde tutarak aktif politika izledi. Yürüttüğü politikalar ve liderinden dolayı, CHP'ye karşı tavır alıp kararsızlar arasına giden CHP'ye yakın seçmen tekrar partisini desteklemeye başladı ve CHP oyları 2008 yılının en yüksek değerine ulaştı.

En Çok Beğenilen Siyasetçi

Araştırmaya katılanların en çok beğendiği siyasetçi %22,9 ile R.Tayyip Erdoğan'dır. Eylül'de %33,3 olan bu rakam bir ayda yaklaşık %10 puanlık bir gerileme göstermiştir. Bizce, bu sonucun ortaya çıkmasındaki en önemli sebepler, başta terör olaylarının siyasi hükümete fatura edilmesi olmak üzere, son bir ayda yaşanan siyasi tartışmalar ve Başbakan'ın bazı partililer hakkında ve Deniz Feneri davası ile ortaya çıkan yolsuzluk iddialarına karşı gerekli tepkiyi vermemesi olabilir. İkinci sırada ise Cumhurbaşkanı (%8,7) gelmektedir. Geçmiş aya göre Gül'e yönelik beğenilirlik oranında da bir gerileme (%6) vardır. Daha sonra sırasıyla ana muhalefet lideri Deniz Baykal (%4), Demirel (%3,3), Devlet Bahçeli (%2,9) ve A. Necdet Sezer (%2,8), gelmektedir.

Liderlere Güven

Halkın en çok güvendiği siyasi parti lideri R.Tayyip Erdoğan (%34,1) olarak görülmektedir. Daha sonra ana muhalefet lideri Deniz Baykal (%10,2) ve MHP lideri Devlet Bahçeli (%4,4) gelmektedir. Bir ay önceki araştırmamız (Eylül 2008) ile karşılaştırdığımızda Deniz Baykal'a olan güvenin büyük artış gösterdiği, Başbakan'a olan güvenin büyük bir oranda düştüğü ve Devlet Bahçeli'ye olan güven düzeyinde bir değişme olmadığı tespit edilmiştir. Deniz Baykal'a olan güvenin artışı, son zamanlarda CHP'nin yolsuzluk iddiaları üzerinden yürüttüğü aktif politikaya bağlanabilir.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*