Bugün seçim olsa

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Kamuoyu araştırmasına göre, bugün seçim olsa Meclis'e yine AK Parti ve CHP girebiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümet ekonomi ve enflasyonla mücadelede başarılı bulunurken, “başarılı liderler” arasında Başbakan Erdoğan açıkfarkla ilk sırada çıktı. Çözüm beklenen en önemli üç sorun ise “işsizlik, ekonomik sorunlar ve terör” diye sıralandı.

17-25 Ekim 2006 tarihleri arasında İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Bursa, Tekirdağ, Diyarbakır, Erzurum, Samsun, Kayseri, Malatya ve Trabzon'da yaşayan 2 bin 640 kişiyle yüzyüze görüşme yöntemiyle yaptığı anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Seçmen yaşındaki kişilerin kadın ve erkek olarak eşit dağılımına dikkat edilen ankette, kişilere, önceki seçimde oy verdikleri partilere göre de sorular soruldu.

EN ÖNEMLİ SORUN İŞSİZLİK

Ankete katılanlar, “siyasetin çözmesi gereken en önemli sorun nedir” sorusuna yüzde 73 ile “işsizlik-yoksulluk” cevabını verdi.

Kararsızlar 2. büyük parti

“Bugün seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz” sorusuna, vatandaşların yüzde 29'u “AK Parti” cevabını verirken, “CHP'ye oy veri-rim” diyenlerin oranı ise yüzde 12.7'de kaldı. Ankete katılanların yüzde 5,6'sı “DYP”, yüzde 6'sı “MHP”, yüzde 3,6'sı “Genç Parti”, yüzde 5,3'ü “DTP”, yüzde 2,7'si “ANAVATAN”, yüzde 1,6'sı “SP” cevabını verdi. Diğer partiler toplam yüzde 3,4'lük dilimi paylaşırken, ankete katılanların yüzde 19,6'sı “kararsız” olduklarını bildirdiler; yüzde 10,5'i ise “hiçbir partiye oy vermeyeceklerini” söyledi.

Ankette, “demokrasi algısı” yüzde 50,1 ile daha çok “düşünce özgürlüğü” şeklinde ortaya çıkarken, onu yüzde 47,8 ile “seçme ve seçilme hakkı”, yüzde 39,6 ile “din ve vicdan özgürlüğü” takip etti. “Demokrasi, laiklik ve çağdaş yaşamı güvence altına aldığı için önemlidir” diyenlerin oranı 28.7, “etnik ve kültürel hakların korunması önemlidir” diyenlerin oranı ise yüzde 13.2 oldu.

Enflasyonla mücadele başarılı

Araştırmaya katılanların yüzde 25.2'i hükümetin en başarılı olduğu alanın “ekonomi” ve “enflasyon” olduğunu belirtirken, bunları yüzde 5.6 ile sağlık, yüzde 4.9 ile dış politika ve eğitim, yüzde 3,7 ile AB politikası başlıkları takip etti. AK Partili seçmenlerin hükümeti başarılı ve başarısız buldukları konular da aynı sıralamayı takip etti. Araştırmanın yorumunda, “Vatandaşların, hükümetin ekonomi konusunda yaptıklarını beğendikleri ve destekleri gözlenirken yapılanları yeterli görmedikleri tespit edildi” denildi.

Başörtüsü sorunu çözülsün

“İşsizlik-yoksulluk, ekonomi ve terör” konuları, “siyasetin çözmesi istenen üç sorun” olarak da ortaya konuldu. Ankete katılanlar, “siyasetin çözmesi gereken en önemli üç sorun nedir” sorusuna yüzde 73 ile “işsizlik-yoksulluk”, yüzde 54,2 ile “ekonomik sorunlar”, yüzde 29,4 ile “terör”, yüzde 28,9 ile “eğitim”, yüzde 14,5 ile “sağlık” cevabını verdi. Vatandaşların yüzde 7,2'si başörtüsü sorununu çözmesini istedi.

nParti tercihinde en çok önemsenen faktörler “dürüstlük ve yolsuzluğa bulaşmama (yüzde 60.7), ülkenin bütünlüğü ve korunması (yüzde 55.3) ve demokrasiye inanç, hak ve özgürlüklerin genişletilmesi (yüzde 54.9)” şeklinde sıralanırken, lider tercihini etkileyen faktörlerin başında da yine “dürüstlük (yüzde 63.8), güç (yüzde 57), çalışkanlık (yüzde 56.9) ve cumhuriyetin değerlerine bağlılık (yüzde 56.7)” geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious