Bugün sigarayı bırakın!

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Dost sandığınız sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Çeşitli kanserlerin de nedeni olan sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç değil.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Boğaz, yemek borusu, mide, böbrek, mesane, ağız, ses telleri, akciğer, kan, pankreas ve rahim ağzı kanserlerine yol açan sigara, 65 yaş öncesindeki kalp damarı tıkanıklığı nedeniyle ölümlerin yarısından sorumlu.

YAŞAMI KISALTIYOR
Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre içilen her sigara, insan yaşamını 5 dakika kısaltıyor, erken yaşta sigaraya başlayanların ömrü ortalama 20-25 yıl azalıyor. Özellikle hamilelik döneminde sigara içilmesi düşük, erken ve düşük ağırlıklı doğum, ani bebek ölümü, zeka puanında azalma, öğrenme zorluğu ve davranış bozukluğu gibi olumsuz sonuçlara yol açıyor.

ÇOCUĞUNUZU NASIL ETKİLER?
Anneleri hamileyken sigara içen çocukların ani ölüm riskinin 2 kat daha fazla olduğunu belirten yetkililer, anne ve babası sigara içen çocukların astıma yakalanma risklerinin 1.5 kat, solunum yolu hastalıklarına yakalanma risklerinin ise 2 kat arttığına işaret ediyor. 0-14 yaş grubunda 1 milyardan fazla çocuk ''pasif içici'' durumunda. Yetkililer, Türkiye'de 12 milyon çocuğun ev içinde sigara dumanına maruz kaldığını söylüyor.

NASIL KURTULMALI?
Anadolu Sağlık Merkezi'nen Doç. Dr. Reha Baran, hastanede kurulması planlanan Sigarayı Bırakma Kliniği'nde bilimsel etkinliği kanıtlanmış bir yöntemin benimsendiğini belirterek, şunları söylüyor: Hastalara ilaç verilerek sigara isteklerinin azaltılması ve nikotin bağımlılığına karşı da nikotin replasmanı dediğimiz, dışarıdan nikotin verilerek hastaya destek olunuyor. Tabii tüm bunlar yetmiyor. Kişiye bir psikolog ya da psikiyatrist tarafından psikolojik destek de şart. Çünkü sigara, hem fiziksel hem de psikolojik çok ciddi bir bağımlılık yaratıyor. Bırakıldığında kişide yoksunluk sendromu gelişiyor. Sinirlilik, uykusuzluk, başağrısı gibi bir takım bağımlılık semptomları ortaya çıkıyor. Bunlarla baş etmesi için ne yapması gerektiğini anlatıyoruz'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious