Bugünden itibaren Sibirya'dan şiddetli soğuk geliyor

Bugünden itibaren Sibirya'dan şiddetli soğuk geliyor.13360
  • Giriş : 16.02.2008 / 03:18:00
  • Güncelleme : 16.02.2008 / 01:52:20

Türkiye, bugünden itibaren Sibirya üzerinden yeni bir soğuk ve kar yağışlı hava sisteminin etkisine giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Akdeniz dışında yurdun tamamında kar şeklinde beklenen yağış, pazar günü kıyı Ege'de bile karla karışık yağmur ve kara dönebilecek.

Bu akşam Marmara'da başlayacak kar, hafta sonunda şiddetini artırarak yurdun büyük kısmına yayılacak.

Soğukları getiren poyraz, fırtına şeklinde özellikle Marmara, Ege ile Orta ve Batı Karadeniz'de etkili olacak.

3 gün etkili olacak kar yağışlarının güçlü kısmı batı bölgelerde cumartesi ve pazar, doğuda ise pazar ve pazartesi olacak.

Sıcaklıklar ise 7-8 derece düşecek. Uzmanlar don ve buzlanmaya karşı uyarıyor. Doğuda önümüzdeki haftanın ilk günlerinden sonra çığ tehlikesine de dikkat çekiliyor.

Kar yağışları salı günü batı, çarşamba günü ise yurdun hemen hemen tamamında etkisini yitirecek.

Güler:"Hızlı bir kar yağsın, sonra düşünürüz"

İstanbul Valisi Muammer Güler, "Hep beraber dua edelim, İstanbul'a hızlı bir kar yağsın. Daha sonrasını düşünürüz" dedi.

Güler, meteorolojinin kendilerine hafta sonu için bir yağış bildirdiğini, bunun genel hayatı ne kadar etkileyip etkilemeyeceğinin belli olmadığını söyledi.

Muammer Güler, kar yağışı beklentisi olduğunu, ancak İstanbul'a bu yıl fazla kar yağmadığını anımsatarak, "Önce İstanbul'a kar yağmasını bekliyorum. Okulların tatil olup olmaması şu anda benim gündemimde değil" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, toplam 4 bin 613 kilometrelik yol güzergahında, 3 bin 557 personel ve 1029 araçla kötü hava koşullarıyla mücadele edecek.

Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), gelecek hava tahmin raporlarına göre, yağışın başlamasından önce tüm ekiplerini plan çerçevesinde belirlenen noktalarda konuşlandıracak.

Köprüler, üst ve alt geçitler, otobüs durakları, vapur iskeleleri, meydanlar, hastaneler ve okul önlerinde ekipler tarafından kar küremesi yapılacak. Ayrıca Taksim, Sultanahmet, Mecidiyeköy, Beşiktaş, Beyazıt, Eminönü, Bakırköy, Eyüp, Kavacık, Bağlarbaşı, Dudullu, Kadıköy ve Üsküdar meydanlarının Park Bahçeler ve Atık Yönetim Müdürlüğü ekiplerine zimmetlendi.

Kazalara, TIR devrilmelerine ve benzeri olaylara karşı çeşitli ağırlıkları kaldırabilecek 72 adet vinç hazır bekletilecek, İtfaiye Daire Başkanlığı da kent genelinde 61 istasyonda 4 bin 298 itfaiye personeli, 443 arama, kurtarma, müdahale aracı, 411 dalgıç pompa ve motopomp, 33 ambulans, 80 doktor ve 100 sağlık personeli ile çalışmalara destek verecek.

Doğuda ulaşım felç oldu

Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Van ve Hakkari'de etkili olan kar yağışı ulaşımı engelledi, 450 köy ve mezra yolu ulaşıma kapandı.

Görüş mesafesinin azalması nedeniyle Türk Hava Yolları'nın Ankara-Van seferi iptal edildi. Yetkililer, olumsuz hava koşulları nedeniyle Van'a yapılacak diğer uçak seferlerinin de iptal edilebileceğini kaydetti.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının gün boyunca aralıklarla etkili olacağını; hafta sonunda hava sıcaklığının düşüşüne bağlı olarak bölgede buzlanma meydana gelebileceğini belirtti.

Köy yollarında ulaşımın güçlük yapılması ve bazı köy yollarının kapalı olması nedeniyle Van merkeze bağlı taşımalı eğitim veren 21 okul ile Muradiye ilçesinde ilköğretim okulları ve liselerde eğitime ara verildi.

Bitlis:
Bitlis'in Adilcevaz ilçesine bağlı köylerde ve taşımalı eğitim yapan okullarda eğitime 1 gün ara verildi.

Yetkililer, hava şartlarının elverişli olması halinde pazartesi günü eğitime devam edileceğini bildirdi.

Kentte kar yağışı nedeniyle, merkez ve ilçelere bağlı 290 köy yolu ulaşıma kapandı.

Siirt ve Batman:
Siirt ve Batman'da soğuk hava ve kar etkisini artırmaya başladı.

Siirt'in Eruh ve Pervari ilçeleri ile Batman'ın Sason ilçesinde dün gece başlayan kar yağışı nedeniyle 122 köy yolunun kapandığı bildirildi.

Zonguldak, Karabük, Bartın:
Zonguldak'ta 15, Karabük'te 45, Bartın'da 44 olmak üzere 104 köy yolu ulaşıma kapandı. Kar yağışı nedeniyle, Eflani ilçesindeki okullarda eğitime bugün ara verildi, Ovacuma beldesinde taşımalı eğitim kapsamında öğrenciler, yolların kapalı olmasından dolayı Safranbolu'daki okullarına gidemedi.

Kahramanmaraş:
Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde kar yağışı nedeniyle 15 köy yolu ulaşıma kapandı. İlçe merkezinde kar kalınlığı 16 santimetreye yükseldi.

Ekinözü ilçesinde de iki gündür aralıklarla yağan kar yağışı sonucu, 7 köy ile 40 mezra yolu ulaşıma kapandı. İlçede, kar ve tipinin yanı sıra şiddetli poyraz da günlük hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

Köy Hizmetleri Şefliği'ne ait araçlar, kapalı yolları trafiğe açmak için yoğun şekilde çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious