Bugüne dek Çankaya Köşkü'nün futbolla arası nasıldı?

Bugüne dek Çankaya Köşkü'nün futbolla arası nasıldı? .8465
  • Giriş : 29.08.2007 / 11:31:00

Beşiktaşlı Gül'ün yeni adresi Çankaya Köşkü'nde bugüne dek oturan isimlerin futbolla arası nasıldı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Peki Beşiktaşlı Gül'ün yeni adresi Çankaya Köşkü'nde bugüne dek oturan isimlerin futbolla arası nasıldı? Gül'den önceki 10 cumhurbaşkanı, bazen rengini belli etse de futbola genellikle mesafeli yaklaştı. İlk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk'ün 29 Ekim 1923'ten 10 Kasım 1938'e kadar süren cumhurbaşkanlığı sürecinde hangi Futbol takımını tuttuğu sorusu hâlâ netliğe kavuşturulmuş değil. Atatürk'ün F.Bahçeli olduğunu iddia edenler olduğu gibi Beşiktaşlı, G.Saraylı, hatta Karşıyakalı ve Altaylı olduğunu düşünenlerin sayısı da yüksek. 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün futbola sempatisi bulunmadığı; ancak Ankara Demirspor'a ilgisi olduğu biliniyor. 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın futbolla fazla ilgilenmediği konuşulurken, G.Saray üyesi olduğu belgelere yansımış durumda.

Cumhurbaşkanları içinde spora en çok önem veren lider olarak bilinen Cemal Gürsel'in Karşıyaka'ya düşkünlüğü anlatılıyor.

5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'ın amatör spora desteğinden bahsedilirken, F.Bahçe'yi tuttuğu şeklinde söylentiler mevcut.

6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün eşinin F.Bahçe Kulübü'nde adının geçmesinden dolayı, Sarı-Lacivertlilere ilgi duyduğu varsayımlar arasında.

Cumhurbaşkanlarının futbola ve renklere olan ilgisi 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in F.Bahçe'yi tuttuğunu açıklamasıyla farklı bir kimliğe büründü. Evren, 1980 darbesinin ardından ligden düşen Ankaragücü'nün 1. Lig'de mücadele etmesini sağladı.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın da Fenerbahçe'yi tuttuğunu ifade etmesinin sonrasında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel görev süresi içinde gizlediği takımının Beşiktaş olduğunu belirtti.

Köşk'ün son temsilcisi A.Necdet Sezer de Demirel gibi siyah-beyaz renklere ilgi duyuyordu. Sezer Beşiktaşlı olsa da spora yeterince yakın durmadı. Kendi adına düzenlenen organizasyonlara gelip kupayı takdim etmeye yanaşmadı. En çok gittiği sportif faaliyet, at yarışlarıydı. Yedi yıllık süreçte basketboldaki hiçbir Cumhurbaşkanlığı Kupası maçına gitmedi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ise Beşiktaş taraftarı olduğu biliniyor. Yani 864 rakımlı Çankaya Köşkü'ndeki Beşiktaş geleneği devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious