Bulaşıkçılıktan pound milyonerliğine

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Tokat’tan, 33 yıl önce Londra'ya gelerek bulaşıkçılık yapmaya başlayan 49 yaşındaki Davut ve 52 yaşındaki Hüseyin Özer kardeşler sterlin milyoneri oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özer kardeşler 1996 yılında Reşadiye'de kurdukları Özer Kültür ve Eğitim Vakfı aracılığıyla da yoksul öğrencilere destek oluyor.

Tokat’ın Reşadiye ilçesinde çiftçi bir ailenin çocuğu olan Davut Özer, 1973 yılında ağabeyi Hüseyin Özer'le birlikte, çalışmak için Londra’ya gitti. Oxfort Circus’daki Regent Street’de ‘Mayfair’ adlı restoranda önce bulaşıkçı, ardından aşçı olarak çalışmaya başlayan Özer kardeşler, beş yıl sonra, 5 bin sterlini kredi olmak üzere 10 bin sterlin vererek çalıştıkları 5 masalı restoranı satın aldı.

Yemekleri çok beğenilen Özer kardeşler, para kazandıkça Londra’nın en merkezi ve lüks semtlerinde sırasıyla Sofra Covent Garden, Sofra Oxford Street, Sofra Mayfair, Özer Oxford Circus, Sofra St John’s Wood, Sofra Exmouth Market ve Sofra Tower Place restoranlarını açtı. Türk ve dünya mutfağının en leziz yemeklerini müşterilerine sunan Özer kardeşlerin yıllık cirası 10 milyon sterline ulaştı.

Londra’ya geldikleri günlerde varoşlarda, Türk işçilerle aynı odada 8 kişi birlikte kaldıklarını belirten Davut Özer şunları anlattı:

“O günleri unutmamız mümkün değil. Nereden nereye geldiğimizi ve ülkemizi asla unutmuyoruz. Restoranlarımızda çoğu Türk 400 kişi çalışıyor. Reşadiye'de kurduğumuz Özer Kültür ve Eğitim Vakfı aracılığıyla da yoksul öğrencilere destek oluyoruz. Örf adet ve geleneklerimiz Londra’da yaşatmayı sürdürdük. Gökova’nın balığını, Adana’nın ve Urfa’nın kebabını, Tokat’ın arapaşını Konya’nın tandırını tanıttık, sevdirdik.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious