Bülent Akarcalı sürpriz teklifi anlattı

Bülent Akarcalı sürpriz teklifi anlattı.8060
  • Giriş : 14.01.2009 / 16:12:00

Eski Bakanlardan Bülent Akarcalı, Çankaya belediye başkan adayı olması için AK Parti'den teklifin nasıl geldiğini anlattı. Akarcalı seçim için oldukça iddialı konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eski Bakanlardan Bülent Akarcalı, Başbakan Erdoğan'ın kendisine AK Parti'den Çankaya belediye başkan adayı olması için teklifte bulunduğunu ve kendisini de bunu kabul ettiğini bildirdi.

Akarcalı, AK Parti Genel Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AK Parti'nin Çankaya belediye başkan adayı olmasına ilişkin teklifin dün akşam kendisine iletildiğini kaydeden Akarcalı, ''Gerek Sayın Başbakan'ın gerekse bakan arkadaşların, en önemlisi Çankaya İlçe Teşkilatı'nın temayülünün de benim ismim üzerinde oluşması, bir siyasetçi olarak da beni hem gururlandırdı hem de bu şekilde bana yapılan başvuruyu kabul etmem yönünde en büyük ikna yolu oldu. Siyaset yapacaksanız teşkilatla yaparsınız'' dedi.

Kendisine bu teklifin, hem AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya hem de Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'ten geldiğini belirten Akarcalı, bu kişilerin geçmişte yıllarca beraber siyaset yaptığı arkadaşları olduğunu söyledi.

Bu bilginin ''duyurulmamasını istediğini'' ancak yapılan tekliften kısa bir süre sonra adaylığının basına sızdığını anlatan Akarcalı, ''Türkiye'de her şeyin böyle şeffaf olması iyi'' dedi.

Akarcalı, ''Uzun yıllar bakanlık yaptınız. Yerel yönetimler biraz daha farklı. Çankaya CHP'nin kalesi olarak biliniyor, iddialı mısınız?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Çankaya olması ilgimi çekti. Siyasette iddianızın olması lazım. Kolay işe herkes talip olur. Kolay başarının da sonucu azdır. Kolay elde edilen, kolay kaybedilir. Çankaya, Cumhuriyet'in kurulduğu yerdir, Cumhuriyet'in tüm kurumlarına sahip olan yerdir ve şimdiye kadar tüm belediye başkanlarının olağanüstü çalışmalarına rağmen Çankaya bir Washington DC olamamıştır.

Benim işte 20 yıl, milletvekilliği ve bakanlık yapmış birisi olarak, Cumhuriyet'in kurulmuş olduğu, dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinin büyükelçiliklerinin, uluslararası kuruluşların bulunduğu bu seçkin ilçenin çok değişik statüye kavuşması hep benim kafamda olmuştur. Hatta zamanında bunu Doğan Taşdelen'e de belirtmiştim, o da uğraşmıştı. İnşallah seçmen teveccüh gösterir ve bu yolda çalışırız.''

-''TEKLİF SÜRPRİZ OLDU''-

Bir soru üzerine teklifin kendisi için sürpriz olduğunu kaydeden Akarcalı, ''Şimdi kim ne derse desin insanların zaafı vardır. Teklif geldiği zaman tabii ki gururlandım'' diye konuştu.

Kendisinin, ''resmi başvurusu olmadan, bir talep iletilmeden'' düşünülmesinden mutlu olduğunu kaydeden Akarcalı, şöyle devam etti:

''Artı bir de şunu gösteriyor, siyasi kurumlar siyasete emek vermiş insanları unutmuyorlar. Eğer bu ülkenin demokrasiyle özlediği daha üst düzey demokrasiyle yönetilmesini istiyorsak Türkiye'de herkesin siyasi kurumlara sahip çıkması gerek, siyaset yapmış olan siyaset adamlarına sahip çıkması gerek. Ben o duyguyu duydum. Onun için böyle bir teklifi kabul etmek çok doyurdu beni.''

''Siyasette iddianız yoksa siyaset yapmayacaksınız'' diyen Akarcalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Herhangi işte iddianız yoksa yapmayacaksınız. 1983'te de benzer sorulara muhatap kalmıştım. 'Partinizin barajı geçme şansı yok, Anavatan en fazla yüzde 10 olur, Meclis'e girseniz ufak muhalefet partisi olarak ne yaparsınız?' demişlerdi. Ama 6 ay sonra 'Ne şanslıymışsınız' dendi. Onun için de siyasette tabii ki belirli güçlüğü yaşayacaksınız, zorluğa katılacaksınız. Bu her aday için geçerli. Hiçbir adayın yeri sanıldığı gibi kazanılmış değildir, cepte değildir. 1989 belediye seçimlerinde her yeri kazanan Anavatan, 5 sene önce her yeri kaybetti.

Bedrettin Dalan 'Yüzde 70 ile geleceğim diyordu', hiç tanınmayan Nurettin Sözen Bey belediye başkanı oldu. Önce iddiayı ortaya koyacaksınız. Çankaya zor bir ilçe ama aynı zamanda kolay bir ilçe. Çünkü Çankaya'daki seçmen son derece bilinçli. O seçmeni hem ihtiyaçlarını hem de endişelerini giderecek bir politika ortaya koyabilir ikna edebilirseniz, o mantıklı seçmenin oy verme iradesini kendi tarafınıza çekebilirsiniz.''

Daha önce AK Parti'nin kayıtlı üyesi olmadığını, adaylığı ile partiye resmen kayıt olacağını bir soru üzerine dile getiren Akarcalı, ''Aydınlatacağız Çankaya'yı...'' diye konuştu.

-''İLK MÜJDEYİ EŞİME VERDİM''-

Akarcalı, AK Parti Genel Merkezi'nden ayrılırken de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ve kendisine aday olması için ''tebligatın'' yapıldığını belirten Akarcalı, ''Sayın Başbakan bizzat tebliğ etti. Cuma günü diğer aday arkadaşlarla birlikte aday açıklama töreni yapılacak. Hepimize hayırlı olsun'' dedi.

İlk müjdeyi eşine verdiğini belirten Akarcalı, ''Tabii yani 'siyasetçinin karısı dul, parası puldur' derler. 20 yıl dul kalmıştı. 4-5 yıl evli kaldı. Şimdi tekrar dul kalıyor. Bunlar böyle tatlı ekşi olurlar hem sevinirler hem üzülürler. Siyaset ciddi fedakarlık isteyen bir meslek. Gecesi gündüzü yok''diye konuştu.

Seçilememesi durumunda AK Parti'de siyaset yapmaya devam edip etmeyeceği sorusuna ise Akarcalı, şu yanıtı verdi:

''Siyasete girdiğiniz zaman kesinkes karar vereceksiniz. Yüzde 99.9 değil, yüzde 100 karar vereceksiniz. Hele bir seçimleri bitirelim. Eğer kalkıp da yüzde 1 bile olsa, 'şu olmazsa bu olur' dediğiniz zaman, yüzde 1'e akıl takılıyor. Bunun geri dönüşü yok. Tabii ben bunu söylerken diğer bütün adayların da aynı şekilde seçilme iddiaları, analarının ak sütü gibi onlara da helal... İşin güzelliği de bu.''

Bu arada, AK Parti'de aday belirleme çalışmalarına devam ediliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yürütülen çalışmalar çerçevesinde bugün de İstanbul'un ilçeleriyle ilgili aday başvurularının değerlendirildiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*