Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Taysuk ile görüştü

  • Giriş : 01.03.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Ukrayna Dışişleri Bakanı Boris Taysuk ve beraberindeki heyeti Meclis'te kabul ederek bir süre görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger ile AB Uyum Komisyonu Yaşar Yakış'ın da hazır bulunduğui kabulde bir konuşma yapan Bülent Arınç, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin fevkalede iyi düzeyde olduğunu belirterek, hem hükümetler aras, hem de parlamentolar arası ilişkilerin gelişmeye devam ettiğini söyledi. İki ülke parlamentolarında karşılıklı dostluk grupları bulunduğunu, bu grupların karşılıklı ziyaretler gerçekleştirdiğini ifade eden Arınç, "Türkiye Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerine başladı. Bu konuda Ukrayna'nın desteğini önemsiyoruz. Ukrayna'nın da AB ile ilişki kurması konusunda her türlü katkıyı sağlamaya hazırız" diye konuştu. Aranç, Ukrayna Meclis Başkanı'nın daveti üzerine yakında Ukrayna'ya bir ziyaret düzenlemeyi düşündüğünü bildirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Boris Taysuk, Türkiye'de bulunmaktan çok memnun olduğunu ifade ederek, iki ülke arasındaki ilişkilerin parlamenter boyunu görüşecek olmasının kendisini sevindirdiğini kaydetti. Türkiye ile ukrayna arasındaki ilişkilerin stratejik nitelik kazanmaya başladığının altını çizen Boris Taysuk, bugün Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmede, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin iyiye gittiği konusunda görüş birliğine varıldığını söyledi.

Bülent Arınç, ile Boris Taysuk arasındaki görüşme daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious