Bülent Arınç, Erbakan'ı taşladı

Bülent Arınç, Erbakan'ı taşladı.10824
  • Giriş : 19.10.2007 / 21:07:00

Meclis eski Başkanı Bülent Arınç, eski ledire Errbakan'ı şu sözlerle eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Meclis eski Başkanı Bülent Arınç, liderin işareti ile genel başkan adayının belirlendiği anlayışı, 2000 yılında yapılan kongrede kırdıklarını belirterek, siyasetin rekabete ve yarışmaya açılmasına karar verdikleri için Fazilet Partisi kongresinde aday çıkarttıklarını ifade etti.

Meclis eski Başkanı Bülent Arınç, 2000 yılında yapılan Fazilet Partisi kongresinin bir dönüm noktası olduğunu söyledi. 2000 yılında yapılan iki adaylı Fazilet Partisi kongresine kadar siyasi düşünce olarak kongreleri formalite gördüklerini söyleyen Arınç, Türkiye'nin bugünkü siyasi çizgisinin temelini Fazilet Partisi'nin 2000 yılında yaptığı kongresinde atıldığına vurgu yaptı.

Geçen yıl kalp krizi sonucu hayatını kaybeden AK Parti Milletvekili İlyas Arslan'ın anma programına katılmak için Yozgat'ın Sorgun ilçesine gelen Arınç, burada yaptığı konuşmada, 2000 yılında yapılan Fazilet Partisi kongresine kadar genel başkanlık seçimlerinin formaliteden ibaret olduğunu söyledi. Arınç, şöyle konuştu:

"Fazilet Partisi'nin iki adaylı seçimidir. Bizim siyasi çizgimizde görülmeyen bir olay yaşanmıştır o gün. Bizim siyasi çizgimiz itaati öngören, liderin kimi işaret ederse onun genel başkanı olacağı. Kongrelerin formaliteden ibaret olduğu bir anlayıştı. Eleştirmek için söylemiyorum. Bunun için bizde yıllarca siyaset yaptık. Ama siyasetin rekabet ve yarışmaya açılmasını, genel kurula gelenlerinde yöneticileri seçme hakkı olduğunu düşündük. Artık Fazilet Partisi'nin bu düşünceyle yönetilemeyeceğine karar verdik."

İlyas Arslan ile çok yakın çalıştıklarını ifade eden Arınç, AK Parti'nin kurulma aşamasında merhum milletvekilinin büyük emeği bulunduğunun altını çizdi. İlyas Arslan'ın Türkiye'ye ve Yozgat'a önenli hizmetlerde bulunduğunu aktaran Arınç, "İlyas çok değerli bir insandı. Adam gibi adamdı. Türkiye ve Yozgat'a önemli hizmetlerde bulundu. Bundan sonra bize düşen çocuklarına ve ailesine sahip çıkmak sıkıntı ve sorunlarını hep birlikte gidermektir" dedi.

Öte yandan, İlyas Arslan için Sorgun Belediyesi tarafından düzenlenen anma programına katılım yoğun oldu. Cuma namazı öncesi Salihpaşa Camii'nde bir mevlit tertip edildi. Mevlit'e Bülent Arınç da iştirak etti. İlyas Arslan'ın babaevinde verilen öğle yemeğinin ardından Belediye tarafından yaptırılan İlyas Arslan Kültür Merkezi'nde bir tören düzenlendi.

İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan programda, Arslan'ın hayatından kesitler sunuldu. Merhum Milletvekili ile ilgili anılarını anlatan Meclis eski Başkanı ve Manisa Milletvekili Bülent Arınç, Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Erzincan Milletvekili Tevhit Karakaya, Niğde eski Milletvekili Mehmet Elkatmış, Yozgat Milletvekilleri Mehmet Çiçek, Bekir Bozgadağ ve Arslan'ın ailesi gözyaşlarına hakim olamadı.

Bülent Arınç ve baraberindekiler, Kültür Merkezi'ndeki programın ardından İlyas Arslan'ı mezarı başında dualarla andı. Belediyenin organize ettiği anma programına Yozgat Valisi Amir Çiçek, AK Parti Yozgat milletvekilleri Abdulkadir Akgül, Osman Coşkun, Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, İlyas Arslan'ın babası Süleyman Arslan ve aile bireyleri katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious