Bülent Arınç, eski Cumhurbaşkanı Sezer'i eleştirdi

Bülent Arınç, eski Cumhurbaşkanı Sezer'i eleştirdi.14041
  • Giriş : 03.10.2007 / 16:32:00

Bülent Arınç, referandum konusunda gelinen noktadan, eski Cumhurbaşkanı Sezer ve CHP'yi sorumlu tuttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç, referandum konusunda gelinen noktadan, eski Cumhurbaşkanı Sezer ve CHP'yi sorumlu tuttu.

TBMM'de gazetecilerin sorularını cevaplayan Bülent Arınç, referanduma sunulan anayasa paketinde yer alan geçici 19. maddeyle ilgili tartışmaları değerlendirdi. Referandumda evet oyu çıkması durumunda 11. mi yoksa 12. Cumhurbaşkanının mı seçileceği konusunda hukukçuların çok değişik görüşleri dile getirdiğini, her kafadan bir ses çıktığını dile getiren Bülent Arınç, "Önce bir referandumu yapalım, sonra geçici 19. maddenin ne getireceği konusunu tartışırız" dedi.

Bülent Arınç, bu konuda peşin hükümlü olmayan, yalnızca hukuk içerisinde görüş açıklayan sağduyulu hukukçulara ihtiyaç olduğunu ifade ederek, her şeyin demokrasi içinde çözüleceğini kaydetti. Geçici 19. maddenin, 22 Temmuz seçimleri yapılırken, ikinci bir sandıkta 11. Cumhurbaşkanının seçilmesi amacıyla pakete konulduğunu bildiğini anlatan Bülent Arınç, referandum süresini kısaltan yasanın dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından geciktirilmesi nedeniyle bu düşüncenin hayata geçirilemediğini dile getirdi.

Sezer'in referandum yasasını geciktirmesi nedeniyle iki seçimin bir arada yapılamadığını ifade eden Arınç, şöyle konuştu: "Bunun sorumlusu; TBMM içinde siyasi parti olarak CHP'dir, Cumhurbaşkanı olarak da Sayın Sezer'dir. Eğer referandum sürecisini 120 günden 45 güne indiren yasa zamanında onaylanmış ve yürürlüğe girmiş olsaydı, 22 Temmuz'da ikinci bir sandıkta 11. Cumhurbaşkanını da seçmiş olacaktık. Böylece iki işi birden yapmış olacaktık. 108 trilyon da hazinenin içinde kalmış olacaktı. Yeni bir süreci başlatmamış, yeni bir tartışmayı başlatmamış olacaktık. Ama şimdi bu olayın sorumluları, üzerlerine hiçbir yük almadan, '11. Cumhurbaşkanı seçilecek' diye kafaları karıştırmaya devam ediyorlar" dedi.

Bu tartışmalar ihtiyaç olup olmadığının sorulması üzerine Arınç, "Bu Türkiye'de bir gerçek artık. İş yapmaktansa kafa karıştırmayı tercih edenler, bu ve benzeri olayları kullanacaklardır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious