Bülent Arınç, İtalya Dışişleri Bakanı'nı kabul etti

  • Giriş : 13.06.2007 / 12:07:00

Arınç, İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Başkanı Bülent Arınç, ''(AB sürecinde) Türkiye'nin, İtalya gibi güçlü bir desteği var'' dedi.

Bülent Arınç, İtalya heyetini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin her bakımdan ''mükemmel olduğunu'' söyledi.

İki ülke arasında karşılıklı parlamentolararası dostluk grubu bulunduğunu belirten Arınç, Türkiye ile İtalya Temsilciler Meclisi arasında işbirliği protokolü bulunduğunu da anımsattı.

Arınç, İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı'nın 2004'te Türkiye'yi ziyaret ettiğini, kendisinin de aynı yıl ve Roma Anlaşmasının 50. yıldönümü nedeniyle bu yılın Mart ayında İtalya'yı ziyaret ettiğini belirtti.

''İlişkilerimizi her zaman güçlü tuttuk'' diyen Arınç, şunları kaydetti:

''Sayın D'Alema ve İtalyan Hükümetine, Türkiye'nin AB sürecine verdikleri samimi ve kararlı destek için teşekkür ediyorum. D'Alema, son günlerdeki demeçlerinde müzakere halinde bulunan Türkiye'nin bu sürecine katkı sağlayacağını ve AB'nin coğrafi bir birlik olmadığını, siyasi bir birlik olduğunu, Türkiye'nin de şartları yerine getirmesi halinde AB üyesi olacağını yürekli, samimi ve kararlı bir şekilde ifade etmişlerdir. Desteklerinin bu süreç içinde devam edeceğini ümit ediyoruz, bekliyoruz. Dolayısıyla Türkiye'nin, İtalya gibi güçlü bir desteği var. Bunun için kendilerine ve hükümetlerine teşekkür ediyorum.''

''TÜRKİYE, TAKDİR EDİLMELİ''

İtalya Dışişleri Bakanı D'Alema ise ziyaretiyle ''TBMM'ye saygınlığını, TBMM Başkanı Arınç'a da saygılarını ifade etmek için geldiklerini'' söyledi.

Bülent Arınç'ın, ikili ilişkilerin geliştirilmesi adına gösterdiği çabayı yakından bildiklerini belirten D'Alema, ziyaretinin diğer nedeninin de ''Türkiye'nin seçimlerden dolayı hassas bir dönemde olduğunu, bunun için İtalya'nın, devlet olarak kurumlarıyla Türkiye'ye dostluk duygularıyla desteklemek'' olduğunu ifade etti.

D'Alema, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''İtalya, Türkiye'ye destek verilmesini, Türkiye'nin özellikle dünyanın bu kısmında üstlenmiş olduğu ve başarıyla yürüttüğü rolün de karşılığının verilmesi ve takdir edilmesi gerektiğinin altını çizmektedir. Dost ve yakın ülke olan Türkiye'nin son zamanlarda terör olaylarına maruz kalmaktadır. Terörden çok çekmiş bir ülkeyiz. Terörün ne denli bir canavar olduğunu yakinen bilmekteyiz. Terörle mücadele etmenin de tüm toplumun katkısını gerektirdiğini biliyoruz.

Türkiye'ye, İtalya ile birlikte, Afganistan olsun, Lübnan olsun, çok hassas ve çok özel bölgelerde birlikte başarıyla hareket ettiğimiz için bize destek verdiği için de teşekkür etmek istiyoruz. Bu, Türkiye'nin üstlendiği sorumlulukları ve görevleri büyük bir bilinç ve başarıyla yerine getirdiğini teyit etmektedir. AB, Türkiye'ye faydalı olabilir ama asıl Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı bulunmaktadır.''

Görüşme, daha sonra basına kapalı sürdürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious