Bülent Arınç: "Adaylığım devam ediyor sözü yanlış"

  • Giriş : 28.06.2007 / 08:48:00
  • Güncelleme : 28.06.2007 / 09:43:40

TBMM Başkanı Bülent Arınç: "'Adaylığım devam ediyor' sözü yanlış" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Başkanı Bülent Arınç, 22 Temmuz genel seçimlerinden sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün adaylığının devam edip etmeyeceği konusunda, "Bugünden yarına hiç kimsenin adaylığı söz konusu değil. Ne benim, ne Gül'ün, ne sizin, ne bir başkasının" dedi.
CNNTürk'e konuşan Arınç, "seçim sonrasında Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı devam etmeli mi" sorusu üzerine, "Hayatın olağan akışı içinde bugünden bu adaylığı üç ay sonrasına, altı ay sonrasına taşımak siyaseten doğru değil. Ve bunu bugünden belki ilan etmek lazım" diye konuştu.
Kendisinin de sade bir milletvekili, TBMM Başkanı ya da bakan olup olmayacağının 22 Temmuz seçimleri sonrasında belli olacağını vurgulayan Arınç, "Gül benim gönlümün Cumhurbaşkanı adayıdır. Onu tavsiye ederken de özellikleriyle tavsiye ettim. Bütün arkadaşlarımızın da adayıdır" dedi. Arınç, "Neden yeniden tavsiye etmiyorsunuz" sorusu üzerine de Arınç şunları söyledi:
"Yeniden tavsiye etmiyorum demedim. Günü geldiğinde bu tartışılmalı. 'Benim adaylığım devam ediyor' sözünü yanlış buluyorum. Bunu ne ben kendim için söyleyebilirim, ne Sayın Gül kendisi için söylemeli. Ne Sayın Başbakan kendisi için söylemeli. Türkiye'nin siyasetinde bütün dengeler değişebilir, şartları değişebilir, o şartlar önümüze geldiğinde en doğrusu neyse ona göre karar verilmeli." Arınç, Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda "Önümüzdeki siyasi süreci mutlaka görmemiz lazım. 'Ne adayım, ne aday değilim' diyorum" dedi.
Arınç, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunu 367 milletvekilinin katılmadığı gerekçesiyle iptal eden Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı için de "Doğrusu tatminkar ve ikna edici bulmadım. Hukuki tabanı olan bir düşünce olarak görmüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious