Bülent Arınç: Bir cümleme 5 yıl yedim

Bülent Arınç: Bir cümleme 5 yıl yedim.10744
  • Giriş : 19.06.2009 / 12:15:00
  • Güncelleme : 19.06.2009 / 12:16:20

Arınç, Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde attığı adımları hızlandırması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, "Demokratikleşme: 12 Eylül'den AB'ye Siyasi Partiler" konulu Abant Platformunda konuşuyor.

Arınç özetle konuşmasında şunları söyledi:

1960 Anayasası, egemenliği 3 ayrı erke bölünmesine karar vermiş. Türkiye büyük sıkıntılar içerisinde. Türkiye'de demokrasinin önüne konulan engellerin kaldırılmakta olduğunu görmekteyiz.

Türkiye, 100'den fazla yasada değişiklik yaptık. Bunları biz AB istedi diye yapmadık. Kendi toplumumuzun gleceği için yapıyoruz. Ama alınan mesafe çok küçük.

Kemal Karpat, "Amerika'dan geldim nefes aldım" diyor. Bu bizim için çok önemli. Ben 35 yıldan bu yana siyasetin içindeyim. 1985'de İzmir'de bir partinin toplantısında bir buçuk saat konuştum. İçinde bir cümleden dolayı hakkımda 163. maddeden dava açtılar. Daha ikinci celsede 5 yıl ceza verdiler.

Türkiye'nin demokratikleşmesinde orduya büyük görev düşüyor. Aynı şekilde yargı. Yüksek yargı buna katkıda bulunmayı. Tabii üçüncüsü de üniversiteler. Üniversitelerde bu sıralarda büyük değişim yaşanıyor. Artık üniversiteler siyasi iktidarları devirme yerine bilimsel çalışmalar yapıyor.

22 yıl ceza avukatlığı yapmış biri olarak söylüyorum. Özgürlükçü yorumla her zaman beraat verebilirler. Tersi ise her sözün mahkumiyete neden olabilir.

Dördüncüsü ise medya,. Medyanın demokratikleşmeye olumsuz olduğu gibi olumlu katkısı da olabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*