Bülent Arınç duygu dolu

Bülent Arınç duygu dolu.11223
  • Giriş : 02.06.2007 / 14:53:00

Arınç: "Bütün dünyanın gözü burada, ben de eşimle beraber bir yıldır bu günü bekledim" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın final ve ödül töreni programına katılan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkçe olimpiyatları için 100 ülkeden 500'ün üzerinde öğrencinin Türkiye'de olduğunu belirterek, eşi ile birlikte 1 senedir bu günü beklediklerini dile getirdi.

5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın İstanbul Gösteri Merkezi'nde gerçekleştirilen final programı için gelen siyaset ve sanat dünyasının isimleri, Türkçe Olimpiyatları'nı değerlendirdi. Yarışmalarda juri görevinde bulunan sanatçılar, olimpiyatların Türkiye'nin son yıllardaki en önemli projesi olduğunu ifade ederken, siyaset dünyası ise olimpiyatların Türkiye'nin geçmişten gelen tarihi misyonu açısından önemini dile getirdi.

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan TBMM Başkanı Bülent Arınç, olimpiyatların bu yıl 5. sinin düzenlendiğini hatırlatarak, "İnşallah bundan sonra da devam edecek." dedi. Final günün çok özel ve güzel bir gün olduğunu aktaran Arınç, bütün dünyanın gözünün bu gün Türkiye'de olduğunu ifade etti. Eşi ile birlikte gelen Arınç, "Büyük bir heyecan içinde eşimle beraber bir yılı özlemle bekledik. inşallah çok güzel bir gün olacak." ifadelerini kullandı.

- HÜSEYİN ÇELİK :"OLİMPİYATLAR TÜRKİYE'NİN TARİHİ MİSYONUNA YAKIŞIR BİR ETKİNLİK" -

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise, 100 ülkeden öğrencinin Türkiye'ye gelmesinden çok, Türkiye'nin 100 ülkeye ulaşmasının daha önemli olduğunu dile getirdi. Çelik, "Ben dünyanın 100 ülkesinden 500 öğrencinin gelecek olmasını fazla önemsemiyorum. Dünyanın 100 ülkesine bizim ulaşmamızı önemsiyorum. Bu önemli. Türkiye'nin kendi tarihi misyonuna yakışır bir atraksyon üzerinde olması önemli olan bence." şeklinde konuştu.

- SEMRA ÖZAL: "TURGUT ÖZAL GÖRSE MUTLU OLURDU"-

Türkçe olimpiyatlarında juri olan sanatçılar da olimpiyatların Türkiye'nin son yıllarda yaptığı en önemli organizasyonların başında geldiğini söyledi. Olimpiyatları izlemek için İstanbul Gösteri Merkezi'ne gelen 8. Cumhurbaşkanı Turgut Ozal'ın eşi Semra Özal, Türkçe Olimpiyatları'nın finalinde büyük başarılara imza atmış kişilerin ödüllendirileceğini belirtti. Özal, bir basın mensubunun "Özal görseydi bu günleri neler hissederdi?" şeklindeki sorusuna, "Mutlaka çok mutlu olurdu" cevabını verdi.

- CAHİT BERKAY: "BU ÖĞRENCİLER BOZUK TÜRKÇE'Lİ POP SANATÇILINA ÖRNEK OLACAK"-

Türkçe Olimpiyatları'nın kendisini çok etkilediğini dile getiren ünlü müzisyen Cahit Berkay, yabancı öğrencilerin gösterilerini televizyondan izlediğini ve çok etkilendiğini söyledi. Pop sanatçılarının kullandığı kötü Türkçe'yi eleştiren Berkay, "Buradaki öğrenciler bozuk Türkçeli bir çok pop sanatçısına örnek olacaktır." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious