Bülent Arınç iddialara cevap verdi

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis'te kabul edilen Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Meslis Başkanı olarak kendisine ayrıcalık sağlandığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM TV'ye bir açıklamada bulunan Bülent Arınç, sosyal güvenlik reformu kapsamında Meclis Başkanı'nın emeklilik aylığının arttırılmasına yönelik eleştirilere cevap verdi. Bu konuda kendisine mektup yazan milletvekillerine, gerçeği araştırmalarını ve bu tür asılsız haberlere prim vermemelerini istediğini aktaran Arınç, Sosyal Güvenlik Yasası ile ilgili olarak son günlerde basına yansıyan haber ve iddiaların gerçekçi olmadığını ifade etti. Arınç, TBMM Başkanlığı'ndan yapılan tüm açıklamalara rağmen böylesi asılsız iddiaların hâlâ gündemde tutulmasının iyi niyetli bir tavır olmadığını belirtti.

Meclis Başkanı Bülent Arınç, açıklamasına, söz konusu yasanın TBMM'de izlediği yolu anlatarak başladı. Yasanın 1984 yılında Cumhurbaşkanı'nın emeklilik haklarını yenilediğini, 1988'de aynı kanunun bir ek madde ile Başbakan'ı da kapsadığını söyleyen Arınç, "Yeni değil, bu yasa 20 yılı aşkın süredir var. Buna kimsenin itirazı olmadı" dedi.

Sosyal Güvenlik Yasası'nın, sivil toplum örgütleri, sendikalar ve toplumun bir çok kesiminde tartışıldığını söyleyen Arınç, TBMM Başkanı'nın bu yasaya dahil edilişinin bir buçuk yıl önceye tekabül ettiğini belirtti. Arınç, "Bir buçuk yıl önce Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a sağlanan emeklilik hakkının TBMM Başkanı'nı da kapsaması gerektiği düşünüldü. Plan Bütçe Komisyonu bir alt komisyon kurdu, çalışmalar aralıksız devam etti. Hatta ikincisi de kuruldu, orada bu karar bir üçlü olarak benimsendi" diye konuştu. Arınç, tutanaklara bakılacak olursa bu çalışmaların sonucunda kimsenin bir muhalefet şerhi koymadığının görüleceğini belirtti.

Milletvekili maaşlarının her gündeme gelişinde basının benzer tepkiler verdiğini söyleyen Arınç, "Bu genel bir yasadır. Milletvekilleri hiçbir şey istemedi. Fakat hep böyle oluyor, milletvekilleri daima itham altında kalıyorlar. İki milyarlık fark diye ortaya atılanları herkes yalanladı, ancak basında bir türlü son bulmuyor. Komisyon çalışmalarında da milletvekilleri bir ayrıcalık istemedi, bu alkışlanacak bir olaydır" şeklinde konuştu.

Herkesin lojmanlarda oturmak ve bir şekilde maaşını artırmak istediği bir zamanda milletvekillerinin lojmanlardan çıktığını belirten Arınç; "Yasanın Cumhurbaşkanlığından iadesini iç politika malzemesi yapmaya çalışanlar beyhude bir gayret içindedir" dedi.

PLAKA İDDİALARI 1 NİSAN ŞAKASI GİBİ

Meclis'e alınan yeni araçlara BA plakası verildiği, bunun da kendi adı ve soyadının başharfleri olduğu yolundaki eleştirilere de cevap veren TBMM Başkanı Arınç, "Böyle asparagasa nasıl inanılır hayret ediyorum, 1 Nisan şakası gibi şeyler bunlar.." diye konuştu. Arınç, şunları söyledi: "TBMM Başkanı'nın arabaların plaka işlemlerini, ruhsat işlemlerini takip ettiğini sanıyorlar. Trafikte 'AZ' bitmiş, ilk sıra 'BA'dır diye 'BA' vermişler. Bunun üstünden siyaset yapmak milletvekilliğine sığmaz"

2005 Aralık ayı sonunda Başkanlık Divan üyelerinin eskiyen araçlarının yenilendiğini, o araçlara ''AV'' plaka serisi verildiğini anımsatan Arınç, ''Bu harflerin, kimin isminin baş harfi olduğunu doğrusu bilmiyorum, eğer böyle bir uygulama varsa ''atar vermez'' gibi bir şey olabilir herhalde'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious