Bülent Arınç: Veda ettiğim için çok sevinçliyim

Bülent Arınç: Veda ettiğim için çok sevinçliyim.19422
  • Giriş : 12.08.2007 / 13:00:00

Bülent Arınç, Meclis başkanlığı görevini tamamlayarak, veda ettiği için sevinçli olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, Spil Dağı Atalan Yaylası Milli Parkı'nda düzenlenen 15'nci Geleneksel Hafızlar Mevlidhanlar Kültür ve Sanat Şöleni'ne katıldı. İsmail Coşar, Amir Ateş, Abdulkadir Şehitoğlu gibi ünlü gazelhanların katıldığı şölen öncesi konuşan Arınç, manevi duyguların önemine değinerek, şunları söyledi:

      “İnsan homoekonomikus değildir. Bir zamanlar demişler ki, insan ekonomik bir varlıktır, yani insan ağzından yiyen bir şekilde onu dışarı atan, etten, kemikten, sinirden kandan, bir varlıktır. Bu maddi bir tariftir. Ekonomik tarafı olarak böyle söyleyenler, böyle inandıkları için bu tarifi yapıyor. Oysa yaşayarak görüyoruz ki, insan sadece bir ekonomik varlık değil. İnsanın, manevi bir yeri var. Vücudunuzla birlikte, ruhumuz da var. Ekonomik bir varlık olsaydık, buraya gelmezdik. Maneviyata aç olan insan, insan değildir. O bir canavardır. O bir başka, mahluktur. Popüler kültür ile maneviyatı yitirmeye başladık. Ama son günlerde, dikkatimi çeken bir durum var. Dün (cuma) akşam Miraç Kandili'ydi. Cep telefonumun mesajına baktım 900 civarı mesaj gelmiş. Eskiden çok kandiller yapardık ama herkesin böyle birbirine telefon açıp hatta ev ziyaretinde bulunup, “Anne ben geldim. Kandilin mübarek olsun’ demesini çok yaşamamıştım. Ama bu küreselleşme karşısında, birbirimize sahip çıkmaya hepimizin gayreti olduğunu görüyorum ve seviniyorum.''
     
     ‘MECLİS BAŞKANIYKEN DE ŞÖLENE KATILDIM’

      Meclis Başkanlığı döneminde de şölene katıldığını hatırlatan Bülent Arınç, “Yapabildiğim çok fazla bir şey yok ama her zaman böyle toplantılara katılmayı arzu ediyorum. Çünkü, buralarda inançlı insanların bir araya gelmesi çok önemli bir şey. Buraya şahsen katkıda bulunmak istiyorum. Ama temsil ettiğim makam itibariyle de bunu hiçbir zaman ihmal etmedim. TBMM Başkanı olarak da hafızlar toplantısına katılmamı yadırgayan insanlar çıktı. ‘Bir Meclis başkanının, mevlidhanlar, hafızlar toplantısında acaba ne işi olabilir’ diye bunun altında bir mana aramak isteyenler oldu. Hiç aldırış etmedim. Burası bizim yerimiz, milletin yeri. Milletin Meclisinin başkanını burada olmasından daha doğal bir şey olamaz. Bugün bir şeyi daha ispatladım. Meclis başkanıyken buradaydım, Meclis başkanı değilim ama yine buradayım. Farkım bu'' diye konuştu.
     
     ‘MAKAMLARDAN VAZGEÇMEK ZOR AMA BAŞARDIM’

      Bülent Arınç, siyasetteki makamlardan vazgeçmenin zor olduğunu, ancak bunu kendisinin başardığına da değinerek, sözlerine şöyle devam etti:
      “Meclis başkanlığından ayrıldım. Zaten ayrılmanın işareti de buradaki afişte görülüyor, ‘22'nci Dönem Meclis Başkanımız’ diye yazmışlar. Kibarlık gösteriyor. Artık dönemlerle, anılma günü geldi. Görevimi bitirip veda ettiğim için çok sevinçliyim. Allah herkese bunu nasip etsin. Çünkü önemli olan 5 yıl bir görevi yapmak değil, orada ne yaptığımız, ne kadar yaptığımız ve yaptığımız bu işlerin sonucunda Allah’ın bizden ne kadar razı olduğudur. Bu konuda, insan ne kadar müsterih ise hiç arkasına bakmadan o güzel makamlardan bir saniye tereddüt etmeden ayrılabilir. Bunu herkes yapabilir mi bilmem ama hamd olsun çok rahat biçimde yaptım ve şu an da dünyanın en mutlu insanı benim. Hem görevimden başım dik bir şekilde ayrıldım, hem de yerime çok değerli bir arkadaşın seçilmesine katkım oldu. Şimdiden onu da tebrik ediyorum. Allah'tan hayırlı vazifeler diliyorum. En büyük arzum, ülkemizde huzur içinde yaşamaktır. Bu makamların gelip geçici olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu makamlara takılıp kalmanın buralarda hayat bulmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Ben Manisa'nın bir evladı olarak her zaman yanınızda olacağım ve verilen görevi yerine getirmeye çalışacağım.'' 15'nci Hafızlar Mevlidhanlar Kültür ve Sanat Şöleni kapsamında Spil Atalan Yaylasın'da 4 bin kişiye yemek verildi. Gün boyunca ilahiler, Kuran ve kasideler okundu. Öğle Namazı öncesi, önce İstiklal Marşı şiir olarak okundu ardından beşli hafız grubu ezan okudu. AKP'li Manisa Belediye Başkanı Bülent Kar, geleneksel hale gelen Hafızlar Mevlidhanlar Kültür ve Sanat Şöleni'nin gelecek yıllarda daha coşkulu kutlanacağını söyledi. Şölene Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk, AKP Manisa milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, İsmail Bilen, Recai Berber ve Mehmet Çerçi de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious