Bülent Arınç'ın Cumhurbaşkanlığını için yaptığı yorumu

  • Giriş : 30.06.2007 / 22:20:00

''Cumhurbaşkanlığı seçiminin kilitlenmesinden dolayı üzülmemek elde değil, ama biz bunu aşacağız'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arınç, AK Parti tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuştu. Kayseri'ye siyaset konuşmak için gelmediğini belirten Arınç, cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yaşanan sorunların daha fazla özgürlük, demokrasi ile çözüleceğini söyledi.

Arınç, 22. dönem TBMM'nin büyük reformlara imza attığını belirterek, ''Meclis demokrasinin kalbidir, milletin iradesidir, egemenliğin ilan edildiği yerdir'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecine de değinen Arınç'ın, ''Bildiğiniz sebeplerle Anayasa Mahkemesi kararlarıyla bu oturumlar, geçersiz sayıldı'' demesi üzerine, vatandaşlar ''yuh'' sesleriyle tepkilerini dile getirdiler.

Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bu yuhlarınızın ne anlama geldiğini biliyorum, ama bu yuhlarınızın daha çok anlam kazanması 22 Temmuz'da sandıkları doldurmanıza bağlı. Bu engellemelerle şu anda 11. Cumhurbaşkanı seçilemedi ve Türkiye, Kasım ayında yapacağı seçimi Temmuz ayına aldı. Meclis yeni seçim tarihini tespit etmiştir. Bütün Kayserilere diyorum ki, bizi engelleyemeyecekler. Bundan dolayı, cumhurbaşkanlığı seçiminin kilitlenmesinden dolayı üzülmemek elde değil, ama biz bunu aşacağız, Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanı seçeceğiz. Bu demokrasinin gereğidir, daha fazla demokrasi daha fazla özgürlük... Ve bu engelleri aşacağız. Türkiye Cumhuriyetinin gerçekten, demokratik, laik bir hukuk devleti olduğunu ispatlayarak bu engelleri aşacağız. Bu engelleri aşmanın tek yolu 22 Temmuz'da sandıklara gittiğinizde vereceğiniz karar olacaktır. O kararın şimdiden ülkemize, milletimize, insanımıza hayırlı olmasını diliyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious