Bülent Arınç'a mektup

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Filistin ve Lübnan Parlamento başkanları TBMM Başkanı Bülent Arınç'a mektup gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Başkanı Arınç'ın bir İsrail askerinin kaçırılmasıyla başlayan ve giderek tırmanan gerginliğin sona erdirilmesi için Filistin, Lübnan ve İsrail parlamento başkanlarına yazdığı mektuplara, Filistin ve Lübnan Parlamento Başkanları'ndan cevap geldi. İsrail'den Arınç'a henüz bir cevap gelmedi.
İsrail'in Lübnan ve Filistin'e yönelik saldırıları karşısında, bölgede istikrar arayışları sürerken, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın 'mektup diplomasisi' devam ediyor. Filistin Yasama Kurulu Başkanı Dr. Aziz Al-Duwaik'in ardından Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berry de TBMM Başkanı Bülent Arınç'a bir mektup gönderdi.

Filistin Yasama Kurulu Başkanı Dr. Aziz Al-Duwaik mektubunda, Filistin davasına ve Filistin halkının maruz kaldığı saldırılara karşı gösterdiği destek ve yardımlardan dolayı Türk halkına şükranlarını sunduğunu bildirdi. Duwaik "Müslüman Türk halkının davamıza ve halkımıza karşı beslediği derin duygular ve güçlü bağların farkındayız" diyerek, zulmün sona erdirilmesi için resmi düzeyde daha çok girişimde bulunulmasını beklediklerini de belirtti.

İsrail saldırılarının odağındaki bir diğer ülke olan Lübnan'dan da TBMM Başkanı Arınç'a bir mektup geldi. Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berry, mektubunda, İsrail'in gerçekleştirmekte olduğu saldırıların Lübnan'ın bağımsızlığına tecavüz etmek dışında hiçbir gerekçe taşımadığına dikkat çekiliyor.

Meclis Başkanı Berry, 1982 yılında Beyrut'a yapılan saldırıları anımsatarak "Ortadoğu'da sükunetin ve barışın tesisi İsrail'in Filistin halkına ve Lübnan'a gerçekleştirdiği saldırgan politikasını durdurmaya ikna etme çabalarından geçmektedir" ifadelerini kullandı. Berry, Başkan Arınç'a gönderdiği mektupta İsrail'in saldırılarının durdurulması için parlamenter girişimlerde bulunulacağını umduğunu da belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious