Bülent Ecevit'in cenaze merasimi

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, dört ayrı yerde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ecevit'in cenaze törenine Türkiye'nin her köşesinden gelen onbinler katıldı. GATA'da Cennet Kapısı'ndan çıkartılan Ecevit'in naaşı, cenaze namazının kılındığı Kocatepe Camii'ne halk kapısından girdi.

Tedavi gördüğü GATA'da 5 Kasım Pazar akşamı hayatını yitiren eski Başbakan Bülent Ecevit, bugün gözyaşları arasında toprağa verildi. Cenaze törenine Zonguldak'tan gelen maden işçilerinin yanısıra, Ecevit'e Kars ziyareti sırasında 'Karaoğlan' diye seslenerek yıllarca bu lakapla anılmasını sağlayan Şahzade Şahin ile Türkiye'nin dört bir yanından gelen vatandaşlar katıldı.

Ecevit için ilk tören GATA'da düzenlendi. Hastanedeki dini törene Rahşan Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, üst düzey askeri erkan katıldı.

Türk bayrağına sarılı Ecevit'in tabutu, Cennet Kapısı (morg) olarak adlandırılan salondan askerlerin omuzlarında çıkartılarak cenaze aracına yerleştirildi. Ecevit'in naaşı saat 08:30'da GATA'dan alındı. Cenaze zaman sınırlaması nedeniyle daha önce planlandığı gibi kortej halinde yürünmeden, araçla DSP Genel Merkezi'ne getirildi. Konvoy, parti genel merkezine Kazım Karabekir, Hipodrum Caddeleri, Tandoğan Kavşağı ve Dögol Caddesi üzerinden getirildi.


ECEVİT İÇİN İKİNCİ TÖREN ONURSAL BAŞKANI OLDUĞU DSP' DE YAPILDI.


ıÜüBülent Ecevit'in naaşı için ikinci tören saat 09:10'da getirildiği DSP Genel Merkezi'nde yapıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren Parti önünde toplanan vatandaşlar, cenaze aracını çiçeklerle ve "Halkçı Ecevit" sloganları ile karşıladı. DSP önündeki törende SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da hazır bulundu.

1 dakikalık saygı duruşunun ardından DSP Genel Başkanı Zeki Sezer bir konuşma yaptı. Sezer konuşmasında Ecevit'in halkçılığına vurgu yaparak, "Onun hayal ettikleri mutlaka gerçekleşecek. Çünkü onun ışığı, bizi aydınlatmaya her zaman devam edecek." diye konuştu. Sezer, şöyle devam etti: "Genel Başkanım, Başbakanım, Öğretmenim, Liderim, Önderim! Huzurunda sana söz veriyoruz: En büyük eserin olan "Demokratik Sol" düşünceyi, Sevgili Rahşan Ecevit'le birlikte kurduğun Demokratik Sol Parti'yi her zaman yaşatacağız. İlkelerine bağlı kalarak millete hizmet yolunda başarıya ulaşacağız. Uzlaşıyı, işbirliğini, güçbirliğini hep ön plânda tutacağız. Seni kaygılandıran tehdit ve tehlikelere de asla fırsat vermeyeceğiz. Milletimiz vermeyecek. Seni hep seveceğiz. Seni hep özleyeceğiz. Güle güle Karaoğlanımız. Ak güvercinler hep seninledir. Güle güle Halkçı Ecevit. Halkın seninledir. Allah rahmet eylesin. Ruhun şad olsun."

Zeki Sezer'in konuşmasının ardından parti önündeki binlerce kişi ellerindeki beyaz güvercinleri havaya bıraktı. Buradaki törenin ardından cenaze aracı Meclis'e hareket etti.


TBMM'DE DEVLET TÖRENİ


Eski Başbakan Bülent Ecevit'in cenazesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) devlet töreni düzenlendi.

TBMM'deki törene Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar, Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Danıştay Başkanı Sumru Cörtoğlu, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller katıldı.

Meclis'te protoldekilerin yerlerini almasından sonra Ecevit'in cenazesi tören alanındaki katafalka getirildi. Burada Ecevit'in özgeçmişi okundu ve saygı duruşunda bulunuldu. Cenazenin, cenaze arabasına götürülmeye başlanmasından sonra Cumhurbaşkanı Sezer, TBMM

Başkanı Arınç, Başbakan Erdoğan, Rahşan Ecevit, Mehmet Ali Talat ve Abdullah Gül'ün önde olduğu bir kortej de cenazeyi takip etti. Burada, basın mensuplarının kortej ile cenazenin arasına girmesi, protoldekilerin tepkisine neden oldu. Bülent Arınç, gazetecilere, "Arkadaşlar müsaade edin de önümüzü görelim, cenazeyi görelim" dedi.

Ecevit'in naaşının cenaze aracına alınmasından sonra Sezer, Erdoğan, Talat, Gül ve diğer protokol üyeleri, Rahşan Ecevit'e başsağlığı dileğinde bulundu.


KOCATEPE'DE CENAZE NAMAZI KILINDI


Bülent Ecevit'in cenazesi Kocatepe Camii'ne halk kapısından girdi. Cenaze namazı için vatandaşlar cami avlusunu ve etrafını tamamen doldurdu.

Cami avlusuna getirilen Ecevit'in naaşı, "Halkçı Ecevit", "Türkiye laiktir, laik kalacak" sloganları ile karşılandı. Ecevit'in naaşı askerlerin omuzları üzerinde avludaki musalla taşına konuldu. Rahşan Ecevit de kız kardeşi Asude Aral ve DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ile birlikte kendisine ayrılan bölümde, gelenlerin taziyelerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, eşi Semra Sezer ile KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve eşi Aydın Denktaş Rahşan Ecevit'in yanında hazır bulunarak başsağlığı diledi.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ile eski bakanlardan İsmet Sezgin avluya girişlerinde, "Türkiye laiktir, laik kalacak" sloganları ile protesto edilirken; KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt alkışlarla karşılandı.

TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanlar da cenaze namazı için Kocatepe Camii'ne geldi. Meclis Başkanı, Başbakan ve kabine üyeleri cami avlusuna protokol kapısından değil, yan kapıdan giriş yaptı. Camiye gelen hükümet üyeleri öğle namazına geçti.

Avuladaki pek çok vatandaşın gözyaşlarını tutamadığı görüldü.


TÖRENE ÖZBİLGİN AİLESİ DE KATILDI


Kocatepe Camii'nde düzenlenen törene, Bülent Ecevit'in hastaneye kaldırılmadan hemen önce cenaze törenine katıldığı Danıştay saldırısında hayatını yitiren Mustafa Yücel Özbilgin'in eşi Sema Özbilgin ile oğulları Gökhan ve Serkan Özbilgin de Kocatepe'de hazır bulundu.

Törene ayrıca, kuvvet komutanları ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski TBMM Başkanı Ömer İzgi, eski bakanlar, Emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, konfederasyona bağlı sendika genel başkanları, Hak- İş Genel Başkanı Salim Uslu, işçiler, bazı sanatçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Zonguldak'tan gelen yaklaşık 200 maden işçiside avluya çalışma kıyafetleri ve baretleriyle giriş yaptılar. İşçiler girişte, "Madenci dostu halkçı Ecevit" sloganları attı.


KOCATEPE CAMİİ'NDE HÜKÜMET ÜYELERİ PROTESTO EDİLDİ


Ecevit'in cenaze namazı, öğle namazını takiben Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan tarafından kıldırıldı. Nursaçan, namaz öncesinde, "Ömrünü devlet hizmetine adayan eski Başbakan Bülent Ecevit Beyefendi'ye hakkınızı lütfen helal edin" diyerek cenazeye katılanlardan helallik istedi. Bunun üzerine cenazeye katılanlar, üç kez "Helal olsun" dedi.

Camide öğle namazını kılan Erdoğan, Gül ve diğer bakanlar, ıslıklar eşliğinde camiden çıkarak cenaze önünde yerlerini aldı. Başbakan Erdoğan ve hükümet üyeleri, Kocatepe'den ayrılırken de cenazeye katılanlar tarafından protesto edildi. Kalabalık, ıslıklar ve "Türkiye laiktir, laik kalacak" sloganlarıyla Erdoğan ve bakanları protesto etti.


ECEVİT'İN NAAŞI KORTEJ EŞLİĞİNDE YÜRÜNEREK DEVLET MEZARLIĞINA GÖTÜRÜLDÜ


Kocatepe Camii'nden saat 12:40'da hareket eden cenaze aracı, yürüyen onbinlerce vatandaş eşliğinde Mithatpaşa Caddesi - Kızılay Meydanı - Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, Tandoğan Kavşağı, Beşevler Kavşağı, Bahriye Üçok Caddesi, Konya Yolu, Çiftlik Kavşağı ve Çiftlik Caddesi güzergahı izlenerek saat 16:00'da Devlet Mezarlığı'na getirilerek, defin töreni gerçekleştirildi.

Ecevit'in defin işlemleri sırasında Kuran-ı Kerim okundu. Ecevit için açılan mezarda betondan diktörgen bir hazne yer aldı. Bu haznenin üzeri ise ahşap ile kaplandı. Ecevit mezara dini kurallara uygun bir şekilde yüzü kıbleye gelecek şekilde yerleştirildi.

Bülent Ecevit'in mezarına eşi Rahşan Ecevit, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve diğer partililer su döktü.

Devlet Mezarlığı'ndaki törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer, KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile aynı araçta geldi. Sezer ve Denktaş mezarlığa gelişte vatandaşlar tarafından alkışlandı. Törene ayrıca TBMM Başkanı Bülent Arınç, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve eşi Oya Talat, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kuvvet Komutanları, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP'li eski bakanlar Hasan Gemici ve Şükri Sina Gürel, İçişleri eski Bakanı Saadettin Tantan da geldi.

RAHŞAN ECEVİT DEVLET MEZARLIĞI'NA KADAR YÜRÜDÜ

Rahşan Ecevit, camideki törenin ardından kendisine tahsis edilen araca binmeyerek 60 yıllık yaşam arkadaşını son yolculuğuna uğurlamak üzere Devlet Mezarlığı'na kadar yürüdü. Ecevit'in kız kardeşi Asude Aral, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Emrehan Halıcı ve uzun yıllar Bülent Ecevit'in koruma müdürlüğünü yapan Recai Birgül'de Rahşan Ecevit'e eşlik etti. Yaklaşık 8 kilometrelik yol 3.5 saatte kat edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious