Bülent Ersoy, Baykal'a 15 bin YTL ödeyecek

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kişilik haklarını ihlal ettiği iddiasıyla Bülent Ersoy'un aleyhine açtığı davadan 15 bin YTL manevi tazminat kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Baykal'ın, Ersoy aleyhine açtığı 300 bin YTL'lik manevi tazminat davasının görülmesine Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesinde devam edildi. Baykal, "12 Eylül döneminde sahne yasağımın kaldırılması için şimdi bir parti genel başkanı olan kişi benden servet istedi'' şeklinde açıklama yapan sanatçı Bülent Ersoy aleyhine dava açmıştı. Ersoy'un bir televizyon kanalında ve bir gazetede yer alan açıklamalarının ardından Baykal'ın avukatı Şahin Mengü tarafından dava açılmıştı.

Dava dilekçesinde ''Ersoy için sağa sola rüşvet vermek doğal olabilir, ancak Atatürk'ün kurduğu, devletin ve cumhuriyetin kurucusu olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin genel başkanı için doğal kabul edilemez. Rüşvet iddiası toplumda Baykal'a karşı kin ve nefret duygusu doğuracaktır'' denilmişti. Dava dilekçesinde, Ersoy'un asılsız iddialarının Baykal'ın kişilik haklarını ağır biçimde zedelediği savunularak, 300 bin YTL manevi tazminatın yasal faizi ile birlikte tahsil edilmesine karar verilmesi talep edilmişti.

Davanın bugün görülen duruşmasına Baykal'ın avukatı Şahin Mengü ile Ersoy'un avukatı Halil İbrahim Serbest katıldı. Ersoy'un avukatı Halil İbrahim Serbest, daha önceki savunmalarını ve tanık dinlenmesi yönündeki taleplerini tekrarlayarak, davanın reddine karar verilmesini istedi. Baykal'ın avukatı Mengü ise davanın kabulünü istedi.

Yargıç Yaşar Eren, davayı kısmen kabul ederek, sanatçı Bülent Ersoy'un, CHP Genel Başkanı Baykal'a yasal faiziyle birlikte 15 bin YTL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious