Bülent Ersoy kararlı: Sözlerimin arkasındayım

  • Giriş : 28.02.2008 / 00:25:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:32:36

Kurduğu bir cümleyle tüm şimşekleri üzerine çeken Bülent Ersoy, sözlerinin arkasında durduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sözleriyle gündeme oturan Bülent Ersoy, bugün basın toplantısı düzenledi. Çok sayıda gazetecinin katıldığı basın toplantısına, yaklaşık 1 saat gecikmeyle katılan Bülent Ersoy, trafiğe takıldığını belirterek basın mensuplarından özür diledikten sonra, sözlerine “hiçbir görüşün, siyasi partinin asla ve asla adamı olmadığını” belirterek başladı. 56 yaşında olduğunu ve bugüne kadar “kimsenin adamı olmadığını” belirten Ersoy, tek istisnanın 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal olduğunu belirtti. Ersoy, 12 Eylül döneminde sahnelerden yasaklandığını, 7 yıl sonra yasağının dönemin Başbakanı Özal tarafından kaldırıldığını hatırlatarak, “Yalnız ve yalnız sahne yasağımı kaldıran merhum Özal çok yakın dostumdu, ona teşekkür ediyorum” dedi.

“Bir anne olamasa da hassas bir insan ve sanatkâr ruhla” konuştuğunu belirten Ersoy, özetle şunları söyledi:

BUKALEMUN DEĞİLİM
“Akan kanlar; tamam, zamanı olduğu vakit hepimiz tek vücut oluruz, savaşılacaksa savaşırız; çünkü biz asker bir milletiz. Atalarımız, ninelerimiz Kurtuluş Savaşı’nda top ve tüfeği sırtında taşıdı. Tarihi kanlarıyla yazdılar. Denilmiş ki; ‘Ersoy’un konuşması askerlik yaşına gelmiş çocukları soğutmak amacını taşıyor’. Ben böyle bir şey söylemedim, onu kimler söylüyorsa o sözler kendilerine aittir. O günkü konuşmalarımın arkasındayım, aynı şeyleri söylüyorum. Bir bukalemun gibi o gün farklı, bugün farklı konuşamam.

SUÇSA BENİ HEMEN ASSINLAR
“Bir beyanın, bir yazının giriş, gelişme ve sonuç bölümleri vardır. Her zaman olduğu gibi görmek istedikleri gibi konuşmanın bir yerini böyle cımbızla alıyorlar. Ne demiş kadın? Bu kadının feryadı nedir? ‘Ölüm değil, çözüm olsun’ demiş. Şimdi neye istinaden birileri bunu çarpıtıyor? Ama üstümüzde Allah var, Allah çok kötü cezalandırır. Çözüm istemek suç ise beni hemen assınlar, aksi halde taltif ve onore etmeliler. Ben ‘Çocuklarınızı aman askere göndermeyin!’ der miyim? Ben haddimi bilirim. Ben ‘ölüm’ yerine ‘çözüm’ diyorum. Çünkü ben o annelerin o feryat seslerini duymak istemiyorum, o tabutları görmek istemiyorum. Dış mihraklar bu işleri yapay olarak başımıza sarıyor.”

BAŞKALARININ SÖZLERİ BENİ BAĞLAMIYOR
Konuşmasında ABD ve İngiltere’yi suçlayan, Irak’ta petrol hesapları yapıldığını ifade eden Bülent Ersoy, sözlerinin DTP tarafından desteklendiğini hatırlatan gazetecilerin bu konudaki ısrarları üzerine sinirlendi; “Hiçbir siyasi görüş, parti, siyasetçi, kurum, kuruluş ve topluluk adına bu konuşmaları yapmadım. Birilerini memnun etmek için yapmadım. Kimsenin yakını, yandaşı, sözcüsü asla ve asla değilim. Kimsenin sözleri de beni bağlamıyor. Bülent Ersoy olarak ben bu konuşmayı yaptım. Başkalarının da çıkıp benimle ilgili konuşması beni bağlamıyor” diye konuştu.

Flash Animasyonu

FİKİR SUÇUNDAN CEZALANDIRIRLARSA...
Ersoy, bundan sonra hiçbir şey yapmayıp, bekleyeceğini belirtti ve şöyle devam etti: “Her vatandaş gibi beni de ifadeye çağıracaklardır sayın savcılar. Ben de duygularımı burada nasıl ifade ediyorsam devletin savcılarına da ifade ederim, onlar beni anlayacaklardır. Eğer fikir suçundan beni cezalandıracaklarsa o zaman bilemiyorum, o demokrasi adına çok karanlık bir tablo oluşturur. Şu anda onu düşünmek dahi istemiyorum.”

SEZEN AKSU ARAYIP KUTLADI
Bülent Ersoy, Sezen Aksu’nun telefonla arayıp “Birçok Aydın sana ulaşamadığı için beni aradılar; sözlerinden dolayı seni tebrik etmek istiyorlar. Ben onlar adına seni kutluyorum” dediğini de anlattı. Ersoy, “Sağolsunlar, ben de teşekkür ediyorum” dedi.

AVRUPA VATANDAŞLIĞINI REDDETTİM
1981 yılında, yasaklı olduğu dönemde bir Avrupa ülkesinden “vatandaşlık” teklifi aldığını anlatan Ersoy, “Her türlü lüks içinde yaşamamı sağlayacak olanaklar sundular. Hiç düşünmeden reddettim. Ben hain olabilir miyim? Asla” diyerek sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious