Bülent Ersoy'a yol görünebilir

Bülent Ersoy'a yol görünebilir.12329
  • Giriş : 26.02.2008 / 13:57:00

RTÜK, Ersoy'un sözlerini 28 Şubat'taki toplantının gündemine aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK), şarkıcı Bülent Ersoy'un jüri üyeliği yaptığı bir yarışma programındaki Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'taki terör örgütü unsurlarına yönelik devam eden kara harekatı ve şehit askerlere yönelik sözlerini 28 Şubat Perşembe günü yapacağı toplantıda değerlendirme kararı aldığı öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, Ersoy'un Popstar Alaturka programındaki sözlerinin ardından RTÜK'ün ''444 1 178'' numaralı İletişim Merkezine izleyicilerden çok sayıda şikayet geldi.

Kurul, Ersoy'un sözleri nedeniyle Popstar Alaturka programını 28 Şubat Perşembe günkü toplantı gündemine aldı. RTÜK yöneticileri, programı yayınlayan Star TV yöneticileriyle de temas kurarak, izleyicilerin şikayetleri ve Üst Kurul üyelerinin bu konudaki hassasiyetleri aktardı.

Kanal yöneticilerinin de bu hassasiyetleri paylaştıklarını aktardıkları ve gelinen noktada Ersoy'un programdaki jüri üyeliğinin devam edip etmemesi konusunu değerlendirdiklerini ifade ettikleri öğrenildi.

Öte yandan Üst Kurul uzmanları, Ersoy'un sözlerini incelemeye aldı. Uzmanlar tarafından hazırlanan raporda, jüri Üyesi Bülent Ersoy'un programda sarf ettiği sözlerle ilgili olarak şu görüşlere yer verildi:

''Program zamanlama açısından değerlendirildiğinde, jüri üyesi Bülent Ersoy'un, Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK Terör Örgütünü hedef alan 'Güneş Operasyonu' kapsamında ABD'nin politikalarını eleştirirken, asker ve şehit annelerinin hassasiyetlerini göz ardı ederek, onların manevi duygularını zafiyete uğratacak ve maksadını aşacak şekildeki konuşmalarının, 3984 Sayılı Yasanın 4756 sayılı Yasa ile değişik 4. maddesinin giriş bendinde yer alan, 'Radyo, televizyon ve veri yayınları, hukukun üstünlüğüne, Anayasanın genel ilkelerine, temel hak ve özgürlüklere, milli güvenliğe ve genel ahlaka uygun olarak kamu hizmeti anlayışı çerçevesinde yapılır.' hükmü ile (e) bendinde ifade edilen, 'Yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olmaması' hükmüne aykırı olduğu değerlendirilmiştir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious