Bulgar asker 1 Türk balıkçısını öldürdü iddiası

Bulgar asker 1 Türk balıkçısını öldürdü iddiası.7790
  • Giriş : 17.04.2008 / 18:37:00

Bulgar polisinin, Türk teknesine müdahelesi sırasında 1 Türk balıkçının da öldüğü ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kalkan avlamak için Bulgaristan karasularını ihlal eden Türk balıkçılara tutuklandı. Bulgar polisinin, Türk teknesine müdahelesi sırasında 1 Türk balıkçının da öldüğü ileri sürüldü.

Burgas Sahil Güvenlik ve Sınır Polisi yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Türk balıkçıların Bulgaristan karasuları dahilinde kalkan avladıkları ihbarını alması üzerine Burgas Sınır Polisi harekete geçti. Türk balıkçılar, Bulgaristan'ın 1,5 deniz mili içerisinde balık avladıkları tespit edildi. Bulgar polisinin ihtarlarına ve gemide arama yapmak istemelerine müsaade etmemeleri üzerine polisler ile balıkçılar arasında arbade çıktı. Polisin kayığa binmeye çalıştığı esnada yaşanan arbadede bir balıkçı ve bir polis yaralandı. Balıkçıların gözaltına alınmasının ardından, yaralanan balıkçı ve polis hastaneye kaldırıldı. Novinite adlı haber ajansı, Türk balıkçının, öldüğünü bildirdi. Bulgaristan'daki Türk yetkililer de bir balıkçının öldüğünü doğrularken balıkçının ismini Yalçın Ercan olduğunu belirtti.

Bu arada, olayın incelenmesi için bir ekip görevlendirildi. Olayın ardından Bulgar - Türk Sınır Komisyonu'nun Tsarevo'da olağan üstü toplanması kararlaştırıldı. Balıkçılar hakkında Bulgaristan sınırlarını ihlal etme, yasadışı yolla balık avlama ve emniyet güçlerine zarar verme suçlamaları ile dava açıldı.

Burgas sınır polisi yetkilileri, son birkaç aydır Türk balıkçılarının sürekli Bulgaristan sahillerini ihlal ettiklerini açıkladı. Yetkililer, Karadeniz İşbirliği Forumu çerçevesince Türk Sahil Güvenlik makamlarına olaylar hakkında bilgi verdiği kaydedildi. Mart ayında yapılan Bulgar - Türk Sınır Komisyonu görüşmesinde Türk yetkililere, bu sorunların aktarıldığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious