Bulgaristan baraj kapaklarını açtı

  • Giriş : 08.06.2007 / 22:04:00

Sağanak yağışlar nedeniyle su seviyeleri artan Arda Nehri üzerindeki barajlardan kontrollü su bıraktığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bulgaristan'ın son günlerde meydana gelen sağanak yağışlar nedeniyle su seviyeleri artan Arda Nehri üzerindeki barajlardan kontrollü su bıraktığı bildirildi.

Edirne Valiliği İl Kriz Merkezi Başkanlığından yapılan duyuruya göre, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Sofya Büyükelçiliğine verdiği bilgide, baraj kapaklarının açılmasına bağlı olarak nehirlerdeki su seviyesinde artış olacağını belirtti.

Yetkililer, Arda Nehri üzerindeki barajlardan kontrollü su bırakıldığını ve bu nedenle Meriç Nehri'nde su seviyesinin yükseldiğini kaydederek, bırakılan suyun yarın sabah saatlerinde Edirne merkezine ulaşacağının tahmin edildiğini bildirdiler.

Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise bırakılan suyun taşkınlara sebebiyet vermesinin beklenmediğini belirterek, ''Ancak nehir yatağı ve çevresi tehlikeli olabileceğinden, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir'' dediler.

Bulgaristan'da 6 Haziranda meydana gelen su baskınında binlerce hayvan telef olurken, Sofya ile Filibe'yi birbirine bağlayan Trakya otoyolu trafiğe kapanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious