Bulgaristan barajlardan su bıraktı

Bulgaristan barajlardan su bıraktı.7708
  • Giriş : 09.06.2007 / 14:26:00

Su taşkınları Edirne'nin sık yaşadığı bir sorun.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bulgaristan son günlerde meydana gelen sağanak yağışlar nedeniyle su seviyeleri artan Arda Nehri üzerindeki barajlardan kontrollü su bıraktı. Bırakılan suyun bu sabah Edirne’nin merkezine ulaşması bekleniyor.

Edirne Valiliği İl Kriz Merkezi Başkanlığı’ndan yapılan duyuruya göre, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Sofya Büyükelçiliğine verdiği bilgide, baraj kapaklarının açılmasına bağlı olarak nehirlerdeki su seviyesinde artış olacağını belirtti.

Yetkililer, Arda Nehri üzerindeki barajlardan kontrollü su bırakıldığını ve bu nedenle Meriç Nehri'nde su seviyesinin yükseldiğini kaydederek, bırakılan suyun yarın sabah saatlerinde Edirne’nin merkezine ulaşacağının tahmin edildiğini bildirdiler.

Devlet Su İşleri 11’inci Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise bırakılan suyun taşkınlara sebebiyet vermesinin beklenmediğini belirterek, "Ancak nehir yatağı ve çevresi tehlikeli olabileceğinden, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir"dediler.

Bulgaristan'da 6 Haziran’da meydana gelen su baskınında binlerce hayvan telef olurken, Sofya ile Filibe'yi birbirine bağlayan Trakya otoyolu trafiğe kapanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious