Bulgaristan Başmüftüsü Aliş ajanlık iddialarını reddetti

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Hacı Aliş ajanlık iddialarını reddetti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Hacı Aliş komünizm döneminde kadrolu ajan olarak çalışanlar listesinde adının geçtiği iddialarını yalanlayarak dini faaliyet gösterdiği için komünist istihbarat tarafından defalarca sorgulandığını söyledi.
Bulgaristan İçişleri Bakanı Rumen Petkov'un açıkladığı komünizm döneminde kadrolu ajan olarak çalışanların listesinde adı geçen Başmüftü Aliş CİHAN'a açıklamalarda bulundu. Başmüftü Aliş, herhangi bir şekilde ne Bulgar İstihbaratı'na ne de başka bir gizli istihbarata veya polis teşkilatına çalışmadığını söyledi. Aliş, 10 Kasım 1989 yılına kadar birçok kez İslami değerleri, ahlakı ve dini vazifeyi yaydığından dolayı arandığını ve yetkili birimler tarafından sorguya çağrıldığını kaydetti. Başmüftü, sözlü ve yazılı olarak sadece kendisi için polise ifade verdiğini ama hiç bir zaman başkası komünizmin çökmesine kadar hep sorgulamaya çağrıldığını ifade etti.

Başmüftü Hacı Ali mevlit okutmak, çocuklara dini eğitim vermek ve cenaze namazı kıldırmasından dolayı komünist dönemde bu bir suç sayıldığından dolayı defalarca istihbarat görevlileri tarafından çağrıldığını hatırlattı. Kendisinden sorgulama esnasında yazılı ifade aldıklarını belirten Başmüftü, "Bir keresinde yine mevlit okuttuğumdan dolayı teşkilata çağrıldım, yazılı bir şekilde bunu tekrar yapmayacağım adına imza attım. Fakat bir zaman sonra her nasılsa cenazede mevlit okudum. Bir ay sonra yine çağrıldım ve niye imza attığım halde aynı şeyleri yapmaya devam ettiğim için ihtar edildim. Ben de çağırdılar ne yapayım, gibi cevaplarla her defasında geçiştirirdim. Bu şekilde bu olay 1989 yılına kadar devam etti. Yani 7 yıl boyunca fiziki zorlamadan ziyade psikolojik baskı yapıldı üzerime. Sorgulamada benim yanımda başka kimlerin olduğunu soruyorlardı, fakat ben beni nasıl mevlide gittiğimi öğrendiğiyseniz onları da öyle öğrenin diye cevap veriyordum" şeklinde konuştu.

Başmüftü Aliş, her zaman Bulgaristan Müslümanları için çalıştığına dikkat çekerek, "İleride de bu Müslümanların gelişmesi için kanunlar çerçevesinde çaba göstereceğim" diyerek iddiaları yalanladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious