Bulgaristan meclisinde sandalye dağılımı

Bulgaristan meclisinde sandalye dağılımı.11294
  • Giriş : 07.07.2009 / 10:40:00

Bulgaristan'da geçen pazar günü yapılan genel seçimin kesin sonuçları açıklanırken, 240 sandalyeli parlamentoda milletvekillerinin siyasi partilere göre dağılımı da belli oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kesin sonuçlara göre 6 siyasi parti ve ittifak yüzde 4'lük seçim barajını aşarak parlamentoda temsil hakkı elde etmeyi başardı. Ancak hiçbir parti tek başına iktidara gelecek çoğunluğa ulaşamadı.

Katılım oranın yüzde 60,2 olduğu seçimde birinciliği yüzde 39,71 oy oranıyla Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov'un fahri liderliğini yaptığı GERB (arma) partisi elde etti. GERB parlamentoda 116 milletvekiliyle temsil edilecek.

Seçimde büyük bir oy kaybına uğrayan iktidardaki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), oyların yüzde 17,7'sini alarak parlamentoda 40 koltuk kazandı.

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS-HÖH) büyük bir başarı göstererek, yüzde 14,46 oranında oy aldı.

HÖH, hem "ülkedeki üçüncü büyük siyasi güç" olma durumunu korudu, hem de milletvekili sayısını 38'e çıkararak ülkenin en köklü siyasal partisi olan BSP ile neredeyse eşit konuma geldi. HÖH, önceki parlamentoda 34 milletvekiliyle temsil ediliyordu.

Seçimde oyların yüzde 9,36'sını alan ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi 21, sağ güçlerin oluşturduğu "Mavi Koalisyon" 15, yine aşırı milliyetçi çizgide yer alan "Düzen Meşruiyet ve Güvenlik" (RZS) partisi ise 10 sandalye elde etti.

Başbakanlığa hazır olduğunu bildiren GERB'in fahri lideri Boyko Borisov, koalisyon hükümeti kurmak için HÖH ve BSP dışındaki tüm siyasi partilerle görüşeceğini açıkladı.

Siyasi gözlemciler, Borisov'un Mavi Koalisyon ile hükümeti kuracağı görüşünde birleşiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*