Bulgaristan sandık başında

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

Bulgaristan'da 1989 yılında yaşanan rejim değişikliğinden sonraki 4'üncü cumhurbaşkanının belirleneceği seçimin ikinci turu bugün yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bulgar vatandaşları beklendiği gibi seçime ilgi göstermiyor. 6 milyon 446 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu Bulgaristan'da sabah saatlerinde seçime katılım oranı ülke genelinde ortalama yüzde 4 oldu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, 22 Ekim Pazar günü yapılan ilk turda en fazla oyu alan iki aday Georgi Pırvanov ile ırkçı ve aşırı milliyetçi lider Volen Siderov yarışıyor.

Son kamuoyu araştırmaları, ikinci kez aday olan ve iktidardaki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ile üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) tarafından desteklenen Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un büyük bir sürpriz yaşanmazsa seçimi açık farkla kazanacağını ortaya koyuyor. Pırvanov seçimin ilk turunda geçerli oyların yüzde 64'ünü, rakibi Volen Siderov ise yüzde 21'ini aldı. Georgi Pırvanov, ilk turda yüzde 51 barajını aşmasına rağmen, seçime katılım oranı yüzde 50'nin altında kaldığı için ikinci turda yeniden yarışa girmek zorunda kaldı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısıyla ülke genelinde sıkı güvenlik tedbirleri alındı. İçişleri Bakanlığı, polislerin izinlerini kaldırırken, sadece başkent Sofya için 2000'nin üzerinde polisi görevlendirdi. seçim dolayısıyla ülke genelinde alkollü içki satışı yasağı da uygulanıyor.

Oy verme işlemi saat 19.00'da sona erecek. Resmi olmayan ilk sonuçların, saat 20.00'den itibaren açıklanması bekleniyor.

Seçimde, yurt dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşları da konsolosluklar tarafından kurulan seçim merkezlerinde oylarını kullanıyor. En çok Bulgaristan vatandaşının yaşadığı Türkiye'de çeşitli illerde toplam 43 seçim merkezinde oy kullanılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious